תכניות מצטיינים

כיתות על אזוריות ותכניות המצוינות

תכניות המצוינות מיועדות לתלמידים סקרנים הלומדים מקצועות מדעיים בבית הספר, ומבקשים להרחיב אופקים ולהעשיר את הידע. תכניות הלימוד המוצעות חושפות את התלמידים לתחומי ידע הנמצאים בחזית המדע, וברובן מעורבים חוקרים מהאוניברסיטה העברית בירושלים.    

 

תכניות המצוינות כוללות:  

 

1. תוכנית אודיסאה - מדעני העתיד  

 

2. תוכנית אלפא - מדעני העתיד
 

3. תוכנית אידיאה - מדעני העתיד 
 

4. תכנית מצוינות למדע
 

5. היחידה לתלמידי תיכון - תוכניות אקדמיות לתלמידי תיכון
 

6. כיתת המחקר במדעי הטבע.  
 

7. כיתות על-אזוריות (לא יתקיימו במעבדות בלמונטה בשנת תשפ"ב)

 

 

אודיסיאה - מדעני העתיד

       

אודיסאה                                   מדעני העתיד

 

" אנחנו ארץ קטנה בשטחה, וארץ מעטת אוכלוסין. אם אנו רוצים להיות ארץ גדולה יותר – הגדולה היום מצויה ברוח ובמדע. ההשקעה הדרושה לחינוכו ולהכשרתו של חוקר וממציא היא רבה מאוד; אבל ישראל צריכה לעשות כל אשר לאל ידה שבניה ובנותיה המצטיינים ייהנו ממנה ויישארו כאן ויעניקו את פירות הגותם ומחקרם בבית, ולעידן החדש בעולם. גם אם ישראל היא קטנה בשטח, אין סיבה שלא תהיה מעבדה עולמית נועזת"

 

נשיא מדינת ישראל, מר שמעון פרס  מתוך נאום בטקס הענקת פרסים למדענים צעירים מסגרת "יום המדע הבינלאומי", מרץ 2008

אודיסיאה

 

תכנית אודיסיאה היא תוכנית לגילוי וטיפוח מדעני וממציאי העתיד של ישראל. התכנית מיועדת לתלמידות ולתלמידים מחוננים ומצטיינים הלומדים בשנה"ל הנוכחית, בכיתה ח', בעלי יכולת לימודית גבוהה במיוחד עם מכוונות ריאלית למדעים ומתמטיקה, חשיבה יצירתית,המצאתית ומוטיבציה לעבודה מחקרית אשר מחפשים אתגר נוסף מעבר למסגרות הלימודיות הקיימות.

 

תכנית מדעני וממציאי העתיד נבנתה בהשראת יוזמתו של נשיא המדינה מר שמעון פרס בשיתוף עם האגף למחוננים ומצטיינים במשרד החינוך, מוסדות אקדמיים, אנשי חינוך וגופים מהתעשייה וצה"ל. התכנית פותחה כדי לספק מענה לכישרונות מדעיים וטכנולוגיים שהנצו כבר בגילאים הצעירים ולטפח קבוצה ייחודית מדעית טכנולוגית: דור חדש של ממציאים ומדענים בישראל, בעלי יכולת הובלה וחוש אחריות -חברתי.

 

תכנית אודיסאה מופעלת על ידי מרכז מדעני העתיד של קרן מיימונידיס במסגרת מיזמים משותפים עם משרד החינוך - האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים ומערך הסייבר הלאומי שבמשרד ראש הממשלה. שותף נוסף בתכנית הינו קרן רש"י.

 

 

לגלרית תמונות

 

 

 

לוגו אודיסיאה

מידע למועמדים ורישום לתכנית אודיסיאה

תכנית אודיסיאה באוניברסיטה העברית 

 

תכנית אודיסיאה הוקמה בהשראת יוזמתו של נשיא המדינה לשעבר מר שמעון פרס ז"ל, פועלת במרכז מדעני העתיד למחוננים ומצטיינים של קרן מיימונידיס ביחד עם האגף לתלמידים מחוננים ומצטיינים במשרד החינוך ושותפים נוספים. התוכנית מתקיימת בחמישה מוסדות אקדמיים ברחבי הארץ. באוניברסיטה העברית בירושלים  פועלת התוכנית במרכז המעבדות למדעים ע"ש בלמונטה במסגרת האוניברסיטה העברית לנוער.

התכנית פותחה במטרה לאפשר מענה לכשרונות מדעיים וטכנולוגיים שהנצו כבר בגילאים הצעירים ולטפח קבוצה ייחודית מדעית-טכנולוגית: דור חדש של ממציאים ומדענים בישראל, בעלי יכולות הובלה ואחריות חברתית. תוכנית אודיסיאה מהווה מסגרת לימודית, חברתית וחינוכית ייחודית לתלמידים מבריקים המעוניינים ללמוד לימודים ברמה אקדמית תוך כדי לימודיהם בתיכון.

אודיסיאה

תכנית הלימודים

המסלול בתכנית אודיסיאה באוניברסיטה העברית מתמקד בלימודי הפיסיקה והמתמטיקה. תכנית הלימודים פרושה על פני ארבע שנים, מכיתה ט' עד י"ב, בהן משתתפים התלמידים בקורסים אקדמיים, קורסי העשרה, קורס יזמות טכנולוגית וסדנאות מייק, התלמדות במעבדות מחקר, פרויקט מדעי יישומי, פעילויות חברתיות, ותכנים של פיתוח יכולות אישיות, דוגמת ניהול זמן, עבודת צוות ועוד. בנוסף על לימודיהם בתכנית, רשאים תלמידי אודיסיאה להשתתף בקורסים אקדמיים נוספים באופן אישי בהתאם לבחירתם ולשיקולו של הצוות המקצועי.

הלימודים בתכנית מתקיימים בקורסים נפרדים מאלו של הסטודנטים באוניברסיטה, באופן המכסה את החומר של הקורסים המקבילים בחוגים לפיסיקה ומתמטיקה, אך בפריסת זמן ואופן לימוד המתאימים לתלמידי תיכון. התכנית מלווה על ידי חוקרים מובילים, ראשי החוגים למתמטיקה ולפיסיקה, סגן הדיקן להוראה ודיקן הפקולטה למתמטיקה ולמדעי הטבע באוניברסיטה העברית, כמו גם בליווי ראש החוג לתלמידי תיכון באוניברסיטה העברית.

 

ימי ושעות הפעילות בתכנית

ימים שני וחמישי בין השעות 15:00 – 19:00, בקמפוס אדמונד י' ספרא. מועדי הלימוד הם בהתאם לשנה"ל האקדמית ותוך התחשבות בחופשות בתי הספר. לעתים נקבעים מפגשים נוספים בחופשות החגים והקיץ.

 

צוות אודיסיאה באוניברסיטה העברית

מנהלת התוכנית - ד"ר רינת אברומוביץ

ראש מדעי – ד"ר מיכל סחף

מרצים – ד"ר מיכל סחף, ד"ר יוסי שמאי, ד"ר חורחה מזרחי, ד"ר אלכס גורביץ

ייעוץ וליווי אקדמי – פרופ' יצחק טוכמן, פרופ' יונתן ברויר

אחראי תחום המייק יזמות וטכנולוגיה: יזמות טכנולוגית ופרויקטיסיאה - ארז נחמנזון

יועצת חינוכית – הגב' חנה עין דור    

 

תהליך הקבלה:

תהליך הקבלה לתוכנית כולל 4 שלבים:

הרשמה; מבחן מיון ראשון; מבחן מיון שני; מכינת קיץ ממיינת.

המועדים לכל שלב מפורטים להלן:

 

1. ההרשמה תיערך בין התאריכים -14/11/21 -16/01/22 להרשמה לחצו כאן

* למידע נוסף על תהליך המיון והקבלה

 

2. מבחן מיון ארצי ראשון – מבחן מדעני העתיד

 יתקיים באוניברסיטה העברית קמפוס אדמונד י׳ ספרא בגבעת רם בתאריך  28.01.2022 08:00- 14:00. תלמידים שיעברו בהצלחה את מבחן המיון הראשון יקבלו הודעה לתיבת המייל ויזומנו לשלב השני.

מידע נוסף על מבחן המיון.

 

3. מבחן המיון השני, יתקיים באוניברסיטה העברית קמפוס אדמונד י׳ ספרא בגבעת רם בתאריך 25.03.2022 יום שישי, 09:00- 13:00 - נדחה עקב מרתון ירושלים!
תאריך חדש למבחן: יום שישי, 8 באפריל 2022, ז' בניסן, בשעה 9:00 . 

הודעה תשלח למוזמנים.

תלמידים שיעברו בהצלחה את מבחן המיון השני יקבלו הודעה לתיבת המייל שלהם ויזומנו לסדנת קיץ ממיינת.

 

4. מכינת הקיץ הממיינת לתוכנית אודיסיאה באוניברסיטה העברית תתקיים בקמפוס אדמונד י׳ ספרא בגבעת רם בין התאריכים: 08.07.202226.06 

.הודעה על מועד מדויק ומיקום תימסר למי שעבר את השלב הקודם.  הודעה על קבלה או אי קבלה לתכנית תשלח לתיבת המייל של התלמידים במהלך חודש אוגוסט.

* אנא עקבו אחר עדכוני המועדים באתר.

 • הערה:
  בתקופה זו אנו פועלים על פי הנחיות משרדי הבריאות והחינוך. על כן, אם לא ניתן יהיה לקיים את המבחן הארצי כמתוכנן יפורסמו הנחיות חדשות בהתאם.
  הדברים אמורים גם לגבי המשך תהליך המיון.

 

תנאי הקבלה לתכנית

 

 • השתתפות בכל שלבי המיון ומעבר של כל מבחני המיון בהצלחה. תלמיד שנעדר מאחד השלבים לא יוכל להתקבל לתוכנית.
 • סיום סדנת הקיץ בהצלחה. ההשתתפות בסדנה הינה תנאי הכרחי לקבלה לתוכנית.
 • המועמדים יתבקשו לשלוח לצוות התכנית תעודות מחצית וסוף שנה ממוסדות החינוך בהם הם לומדים. תלמידים במוסדות שאינם מעניקים תעודה מתבקשים לשלוח התרשמות בכתב של הצוות החינוכי מהתלמיד.
 • צוות התכנית יזמן את המועמד/ת לפגישה אישית במהלך סדנת הקיץ הממיינת, כחלק מתהליך המיון.

 

 

שכר לימוד

 2500 ₪ לשנה, כולל לימודי קיץ (למעט כיתות יא', יב' – ללא קיץ)

 

שאלות נפוצות

 

מי מתקבל/ת?

תהליך המיון ארוך ובמהלכו אנחנו מנסים למצוא את המתאימים/ות ביותר לדרישות התכנית. תלמידים ותלמידות מבריקים עם נטייה למתמטיקה ופיסיקה, בגרות לימודית ורגשית, יכולת לעבודה קשה והתמדה, מוטיבציה וסקרנות.

 

האם אפשר להיבחן באוניברסיטה אחרת וללמוד באוניברסיטה העברית?

לא. אם ברצונך ללמוד באוניברסיטה העברית עליך להירשם לתכנית אודיסיאה באוניברסיטה העברית ולהיבחן בה בכל שלבי המיון.

 

מה ההבדל בין תוכנית הנשיא לאודיסיאה?

התכנית שהייתה מוכרת בשם תוכנית הנשיא שינתה את שמה לאודיסיאה.

 

מה ההבדל בין אלפא לאודיסיאה?

אלפא באוניברסיטה העברית מיועדת לתלמידים ולתלמידות מחוננים ומצטיינים, שהתמיינו בכיתה ט'. התכנית מתקיימת במהלך שנת הלימודים בכיתות י'-יא' ובמהלך חופשות הקיץ (ב-2 מחנות מרוכזים). תלמידי התכנית עורכים מחקר במעבדות האוניברסיטה וכותבים עבודת גמר המזכה אותם ב–5 יחידות לימוד בבגרות.

 

 

אודיסיאה באוניברסיטה העברית מיועדת לתלמידים ולתלמידות מבריקים, המתמיינים בכיתה ח' ולומדים באוניברסיטה פעמיים בשבוע במשך 4 שנים, הלימודים כוללים גם קורסים אקדמיים, המקנים נקודות זכות לתואר, ומאפשרים, בהתאם לציוני התלמיד, פטור מבחינות הבגרות בפיסיקה ומתמטיקה.

 

האם אני מסיים/ת תואר בסוף כיתה יב'?

לא. במהלך התכנית יילמדו קורסים אקדמיים באופן קבוצתי. בנוסף, כל אחד מתלמידי התכנית זכאי ללמוד קורסים אקדמיים נוספים מעבר לתכנית הלימודים הקבוצתית, באופן אישי בהתאם ליכולות. לרוב, נקודות הזכות הנצברות אינן מגיעות לסך הנדרש לקבלת תואר.

 

מה יוצא לי מהתכנית?

במסגרת אודיסיאה תמצא/י את האפשרות ללמוד ולהתחבר עם תלמידים ותלמידות כמוך (חכמים, מבריקים, סקרנים...), בעלי תחומי עניין דומים, ללמוד פיסיקה ומתמטיקה ברמה אקדמית אצל מרצים מעולים, לפתח יכולות חשיבה ברמה גבוהה במיוחד, להיחשף לתחומי ידע שלא היית לומד/ת אלמלא התכנית, להתקדם בתחום שמעניין אותך באופן אישי ובעיקר למצוא אתגר וסיפוק בלימודים אקדמיים בחברת בני גילך.

 

אודיסיאה

 

 

 

 

לוגו אודיסיאה

מידע כללי ללומדים בתכנית אודיסיאה

קורסים בתכנית אודיסיאה - מידע כללי לתלמידים

הקורסים הניתנים לתלמידי התוכנית מתחלקים לשלושה סוגים:

 1. קורסים ללא נ"ז במסגרת התוכנית (חובה)
 2. קורסים עם נ"ז במסגרת התוכנית (חובה)
 3. קורסים במסגרת הפקולטה (בחירה)

 

קורסים ללא נזי"ם במסגרת התכנית

במשך הלימודים בתכנית, בעיקר בשנת הלימודים הראשונה, נלמדים קורסים ללא נקודות זכות אקדמיות. ההשתתפות המלאה בקורסים אלו, ומילוי כל חובות הלמידה בהם, הינה חובה, ומהווה תנאי מעבר לשנה ב' בתכנית.

חלק מקורסים אלו מהווים חובה עבור תלמידים שיבחרו במסלול אקדמיה בתיכון.

 

אקדמיה בתיכון - תוכנית ההמרה לבגרות

במסגרת תכנית אקדמיה בתיכון ניתנת לתלמידים האפשרות לפטור מנוכחות בשיעורים ומבחינות בפיסיקה ומתמטיקה בביה"ס, ובמקום זאת ציון הבגרות שלהם בחמש יח"ל במקצועות אלה יתבסס על ציוניהם בקורסים בתכנית אודיסיאה. ההחלטה על ההמרה תתקבל לא לפני סוף כיתה י', ולא יאוחר מאמצע י"א.

הלימודים בתכנית מתחילים בקורס מקדים ללא נז״ים: הכנה ללימודי מתמטיקה חלק א׳ וב׳. ציון 80 ומעלה בקורס זה הינו תנאי מקדים להשתתפות במסלול אקדמיה בתיכון.

תלמיד ישוחרר מלימוד מקצוע ההמרה בבית הספר רק לאחר שסיים בהצלחה את קורס ההמרה הראשון (בנוסף לקורס המקדים) ולאחר שקיבל אישור מבית הספר, אך, כאמור, לא לפני תום כיתה י׳.

הציון הסופי מחושב על בסיס ציונים בקורסים בתוכנית בתחום הרלוונטי (פיסיקה/מתמטיקה), כולל קורסים ללא נ"ז בתחום זה. לציון המשוקלל בתוכנית יתווספו 20% אם נלמד החל משנת הלימודים תשע״ח, וזה יהיה הציון הסופי בבגרות. קורס שנלמד עד תום שנת הלימודים תשע״ז יזכה את התלמיד בתוספת 8 נקודות לחישוב ציון הבגרות. תלמיד אקדמיה בתיכון יקבל יום חופשה לפני בחינה של המוסד האקדמי בו הוא לומד ולעוד יום חופשה ביום הבחינה, ולא יותר משישה ימי חופשה בסך הכול בסמסטר אחד. את קורסי ההמרה יש לסיים עד תום המחצית הראשונה של כיתה י"ב. פירוט מלא של שקלול הקרסים השונים ונהלי ההמרה יישלח לתלמידים לאחר סיום כיתה י'.

 

קורסים לנ"זים במסגרת התוכנית

בקורסים אלה נלמד חומר המקביל לקורסים הניתנים בפקולטה. הקורסים מקנים קרדיט אקדמי (נקודות זכות) באוניברסיטה, השקול לזה הניתן לסטודנטים הלומדים את הקורס המקביל. הקורסים נמצאים במעקב יועצי החוגים, ובחינות הגמר עוברות את אישור מרצה הקורס המקביל בחוג. נוהלי הלימודים ושיקלול הציון בכל קורס, חובות השתתפות והגשת תרגילים, מועדי בחנים ומבחנים ומידע נוסף יימסר ע"י המרצה ומופיע בסילבוס הקורס, חובת התלמידים לעקוב ולהתעדכן במידע. נקודות הזכות נשמרות לתלמידים למשך 5 שנים ממועד סיום התוכנית. בקורסים מסוימים עשוי הקרדיט להישמר לזמן ארוך יותר, בכפוף לאישור ראשי החוגים.

 

קורסים במסגרת הפקולטה

במסגרת לימודיהם בתכנית רשאים התלמידים ללמוד קורסים נוספים באוניברסיטה העברית בתחום המדעים. אפשרות זו מתאימה לתלמידים אשר ציוניהם בתוכנית גבוהים (מעל 85 בפיסיקה, מעל 90 במתמטיקה), ואשר רוצים ויכולים להתמודד עם עומס לימודי נוסף. ניתן לבקש להרשם לקורסים נוספים החל מאמצע כיתה י'. על התלמיד לוודא כי זמני הלימוד בקורס הרצוי אינם מתנגשים עם הלימוד בתוכנית או עם שעות הלימודים בביה"ס. היעדרות מביה"ס לצורך זה מותנית באישור הצוות החינוכי בביה"ס. ההרשמה לקורס מותנית באישור צוות התוכנית ואישור ראש החוג לתלמידי תיכון. רישום לקורס שני יתאפשר רק לאחר שהתקבלו ציוני הקורס הראשון, והתלמיד הפגין יכולת להתמודד עם העומס הלימודי הנוסף.

נהלי הרשמה לקורסים בפקולטה

ההרשמה לקורסים בפקולטה תעשה על ידי צוות התכנית, לאחר הרשמה תקינה לאוניברסיטה ולתכנית, יש לאשר את תוכנית הלימודים דרך אתר המידע האישי של האוניברסיטה. אי אישור התוכנית במועד עשוי לפגוע באפשרות התלמיד להשתתף בקורס.

על מנת להרשם לקורס בפקולטה, יש להעביר את מספר הקורס הרצוי מספר/שם קבוצת הלימוד והמרצה, מספר/שם קבוצת התרגול והמתרגל, מספר קבוצת המעבדה (באם מתקיימת) ושעות הלימוד מוקדם ככל האפשר להנהלת התוכנית. את הבקשות יש להפנות לצוות התכנית כחודש לפני תחילת הסמסטר, בקשות אשר יוגשו מאוחר יותר עשויות לא להתקבל.

צוות התכנית רשאי להפסיק/לבטל הרשמת תלמידים לקורסים הנלמדים בפקולטה במקרים בהם הצוות נוכח כי ישנה פגיעה ברמת הלימודים או ההשתתפות בתכנית, פגיעה בתפקוד התלמידים בבית הספר ו/או כאשר ציוני התלמידים בקורסים בפקולטה הינם נמוכים.

 

רף ציונים

התוכנית מוגדרת כתוכנית מצטיינים, וככזו רף הציונים הנדרש בה גבוה מזה המקובל כציון עובר באוניברסיטה. על ממוצע ציוניהם של תלמידי אודיסיאה להיות גבוה מ- 80. מקרים מיוחדים יידונו באופן פרטני עם צוות התוכנית.

 

 

לוגו אודיסיאה

 

 

רשימת הקורסים

 

רשימת הקורסים  בתוכנית אודיסיאה

 שנה א':

- הכנה ללימודי מתמטיקה לתלמידי אודיסיאה | חלק א | מרצה: ד״ר אלכס גורביץ| מס. קורס 80306 ללא נזי״ם חלק מתוכנית אקדמיה בתיכון

- הכנה ללימודי מתמטיקה לתלמידי אודיסיאה | חלק ב | מרצה: ד״ר יוסי שמאי| מס. קורס 80305 ללא נז״ים חלק מתוכנית אקדמיה בתיכון

- סדנה במתמטיקה וממפיס חיזוק והעשרה | מיה קלאנג

- ממפי"ס | ד"ר חורחה מזרחי

- מייקינג | ארז נחמנזון

 

שנה ב':

- חשבון אינפיטיסמלי לתלמידי אודיסיאה| מרצה: ד״ר יוסי שמאי | מס. קורס 80137 נז״ים - 7

- נושאים נבחרים במתמטיקה| מרצה: ד״ר יוסי שמאי

- מכניקה ויחסות פרטית לתלמידי אודיסיאה| מרצה: ד"ר מיכל סחף| מס. קורס 77100 נז״ים - 7

- מעבדות בפיסיקה לתלמידי אודיסיאה| מס. קורס  77090  - ללא נז"ים חלק מתוכנית אקדמיה בתיכון – 4 מעבדות במכניקה – 12 שעות בסהכ

 

 שנה ג':

- אלגברה לינארית לתלמידי אודיסיאה| מרצה: ד"ר יוסי שמאי| מס. קורס 80564 נז״ים - 6 בסהכ (חלק א נלמד בשנה שניה לתכנית)

- תורת המספרים האלמנטרית לתלמידי אודיסיאה חלק א'| מרצה: ד״ר אלכס גורביץ| מס. קורס  80697 נז"ים - 4

- חשמל ומגנטיות לתלמידי אודיסיאה| מרצה: ד״ר חורחה מזרחי | מס. קורס: 77099 נז״ים -6

- מעבדות בפיסיקה לתלמידי אודיסיאה| מס. קורס  77091 – ללא נזים חלק מתוכנית אקדמיה בתיכון – 4 מעבדות בחשמל – 12 שעות בסהכ

- הכנה להגשת פרויקט הנדסת מכונות במסגרת תחום מייק | ארז נחמנזון

 

שנה ד':

 - תורת המספרים האלמנטרית לתלמידי אודיסיאה חלק ב'| מרצה: ד״ר אלכס גורביץ| מס. קורס  80697 נז"ים - 4

- הכנה לפרויקטיסיאה מיזם מגדל דויד במסגרת תחום מייק | ארז נחמנזון

- פרויקטיסיאה - פרויקט מדעי יישומי בשיתוף מיזם מגדל דויד| ארז נחמנזון

- חלקיקים ומאיצים – הכנה לסרן | פז אור

 

 

 

לוגו אודיסיאה

לוח שנת הלימודים וסמינרים ארציים תשפ"ג

לוח שנת הלימודים אודיסיאה תשפ"ג

 

 

סמסטר א׳

שנה 1 מחזור ט

 

שנה 2 מחזור ח

 

שנה 3 מחזור ז

 

שנה 4 מחזור ו

 

יום ב׳

 

 

 

 

15:00-16:45

 

הכנה ללימודי מתמטיקה לתלמידי אודיסיאה | חלק א סמס. א. ד״ר אלכס גורביץ 80306

באולם מתמטיקה 2

מכניקה ויחסות  פרטית לתלמידי אודיסאה- שנתי- מיכל סחף 77100

7 נ"ז

כיתה שפרינצק 114

אלגברה לינארית  לתלמידי אודיסיאה. שנתי.  6 נ"ז . ד״ר יוסי שמאי 80564

אולם ברטר עליון

בתאריכים 31.10, 19.12, 26 יתקיימו הלימודים בכימיה 5 בבלמונטה

הכנה לפרויקט מיזם מגדל דויד| ארז נחמנזון

כיתת ברטר תחתון

בתאריכים: 31.10, 19.12, 26.12 יתקיימו הלימודים בכימיה 6 בבלמונטה

17:00-19:00

חיזוק והעשרה  |מאיה קלאנג

חדר 8 / יוצא מן הכלל חדר מחשבים 19.12

 

 

אינפי 1לתלמידי אודיסיאה. ד״ר יוסי שמאי 80137 (חומר של הכנה למתמ' חלק ב לשעבר) 7 נ"ז

כיתה שפרינצק 114

חשמל ומגנטיות לתלמידי אודיסאה. שנתי. 6 נ"ז. ד״ר חורחה מזרחי 77099

בלמונטה חדר כימיה 5

 

תורת המספרים האלמנטרית לתלמידי אודיסיאה. חלק ב'.4 נ"ז  ד״ר אלכס גורביץ 80697

אולם מתמטיקה 2

יום ה׳

 

 

 

 

15:00-16:45

הכנה ללימודי מתמטיקה לתלמידי אודיסיאה | חלק א סמס. א. ד״ר אלכס גורביץ 80306

אולם מתמטיקה 110

מכניקה ויחסות פרטית לתלמידי אודיסיאה. שנתי. מיכל סחף 77100 7 נ"ז

כיתה שפרינצק 102

אלגברה לינארית לתלמידי אודיסאה.  שנתי. 6 נ"ז . ד״ר יוסי שמאי 80564

סילברמן 506

קורס הכנה חלקיקים ומאיצים| פז אור(היה ותאושר נסיעה לסרן)

שפרינצק 24

17:00-19:00

מייק עם ארז או חברתי עם אורי (נתון לשינוי)כיתה C320

אינפי 1לתלמידי אודיסיאה. ד״ר יוסי שמאי 80137 7 נ"ז

כיתה שפרינצק 102

חשמל ומגנטיות לתלמידי אודיסיאה. שנתי. 6 נ"ז. ד״ר חורחה מזרחי 77099

סילברמן 506

תורת המספרים האלמנטרית לתלמידי אודיסיאה. חלק ב'.4 נ"ז  ד״ר אלכס גורביץ 80697

אולם מתמטיקה 110

סמסטר ב׳ 

שנה 1

שנה 2

שנה 3

שנה 4

יום ב׳

 

 

 

 

15:00-16:45

מייק עם ארז נחמנזון וסטודיו אקס מאכינה (נתון לשינוי)

אינפי 1לתלמידי אודיסיאה. ד״ר יוסי שמאי 80137 7 נ"ז

חשמל ומגנטיות לתלמידי אודיסיאה. שנתי. 6 נ"ז. ד״ר חורחה מזרחי 77099

 

17:00-19:00

הכנה ללימודי מתמטיקה חלק ב 80305 (חומר חדש) | ד"ר. יוסי שמאי

מכניקה ויחסות פרטית לתלמידי אודיסיאה. שנתי. מיכל סחף 77100 7 נ"ז

תורת המספרים האלמנטרית לתלמידי אודיסיאה. חלק א'  ד״ר אלכס גורביץ סמס. א 49697

4 נ"ז (עם חלק ב')

פרויקט. מיזם מגדל דויד.  שנתי. ליווי ותמיכה ארז נחמנזון

יום ה׳

 

 

 

 

15:00-16:45

לא קבוע חברתי אורי וולדמן

אינפי 1 לתלמידי אודיסיאה. ד״ר יוסי שמאי 80137 7 נ"ז

 

חשמל ומגנטיות לתלמידי אודיסיאה. 6 נ"ז. שנתי. ד״ר חורחה מזרחי 77099

 

17:00-19:00

ממפי"ס – ד"ר חורחה מזרחי

ללא נ"ז

 

מכניקה ויחסות פרטית לתלמידי אודיסיאה. שנתי. מיכל סחף 77100 7 נ"ז

אלגברה לינארית לתלמידי אודיסאה. שנתי. 6 נ"ז . ד״ר יוסי שמאי 80564

פרויקט. מיזם מגדל דויד.  שנתי. ליווי ותמיכה ארז נחמנזון

 

תאריכי סמסטר קיץ:

מועמדים מחזור חדש סדנת קיץ ממיינת למחזור י':

02-13.07

סוף שנה א' מחזור ט':

10 ימים פרויקט מעשי 02-13.07

סוף שנה ב' מחזור ח':

5 ימים של פעילות חברתית משולבת עם זמן הכנה למבחנים 02-06.07

סוף שנה ג' מחזור ז':

5 ימים של פעילות חברתית משולבת עם זמן הכנה למבחנים 02-06.07

 

מועדי פעילות חברתית כולל לינה ושבתות מחזוריות בבית ברטר שבגבעת רם בליווי המדריך החברתי בתוכנית:

שבת מחזורית ט' 21-22/10/2022

שבת מחזורית ח' 4-5/11/2022

שבת מחזורית ז' 13-14/01/2023

שבת מחזורית ו' 20-21/01/2023

 

פעילות חברתית הכוללת לינה:

מחזור ו' 08-09/12/2022

מחזור ט' 02-03/03/2023

 

מחזורים ח', ז' – יעודכן בהמשך

                                                              

מועדי הסמינרים הארציים:

סמינר כיתה ט' - בהובלת צוות אוניברסיטת בר אילן ב-21/6/2023

סמינר כיתה י' -  בהובלת צוות אוניברסיטת בן-גוריון ב- 20-22/12/2022

סמינר כיתה יא - בהובלת צוות המכללה האקדמית תל-חי ב-28-30/3/2023 – היום האחרון בסמינר הוא הכנס "יוצרים עתיד 3" של מרכז מדעני העתיד

סמינר כיתה יב'- בהובלת אוניברסיטה העברית ב-29-30/3/2023 - היום האחרון בסמינר הוא הכנס "יוצרים עתיד 3" של מרכז מדעני העתיד

(סמינר לוחש הציפים – בהובלת אוניברסיטת בן-גוריון לתלמידי יב' מדעי מחשב/סייבר 19-21/4/2023)

יום האודיסאית -יעודכן בהקדם.

 

 

 

 

 

לוגו אודיסיאה

 

לוח חופשות תשפ"ג

לוח חופשות אודיסיאה תשפ"ג

 

באודיסיאה

באוניברסיטה

פתיחת סמסטר א'

23.10.22

23.10.2022

סמסטר א' :

חנוכה

20-26.12.2022

19-25.12.2022

סיום סמסטר א'

07.02.2023 מחזורים ז', ח'

27.01.2023

פתיחת סמסטר ב'

27.02.2023 מחזורים ז', ח'

12.03.2023

סמסטר ב':

פורים

06-08.03.2023

07-08.03.2023

פסח

28.03- 15.04.2023 

02-15.04.2023

יום הזיכרון לשואה

17.04.2023

17.04.2023

יום הזיכרון-

יום העצמאות

24-26.04.2023

24-26.04.2023

ל"ג בעומר

08-09.05.2023

08.05.2023

חג השבועות

25-27.05.2023

25-26.05.2023

סיום סמסטר ב'

30.06.2023

30.06.2023

 

 

 

תאריכי סמסטר קיץ:

מועמדים מחזור חדש סדנת קיץ ממיינת למחזור י':

02-13.07

סוף שנה א' מחזור ט':

10 ימים פרויקט מעשי 02-13.07

סוף שנה ב' מחזור ח':

5 ימים של פעילות חברתית משולבת עם זמן הכנה למבחנים 02-06.07

סוף שנה ג' מחזור ז':

5 ימים של פעילות חברתית משולבת עם זמן הכנה למבחנים 02-06.07

יעודכנו בהקדם:

תאריכי סמינרים ארציים לכל אחת מהשכבות


לוח שנה אקדמי

מעבר ללוח שנה אקדמי - האוניברסיטה העברית (לתלמידים הלומדים קורסים בפקולטה)

 
 
 
 

 

לוח בחינות תשפ"ג

לוח בחינות סמסטר א' תשפ"ג  

מחזור ט'

מועד א' 80306 מבוא ללימודי מתמטיקה ד"ר אלכס גורביץ 23.02.2023 15:00- 18:00

מועד ב' 80306 מבוא ללימודי מתמטיקה ד"ר אלכס גורביץ 27.03.2023 15:00- 18:00

 

מחזור ו'

מועד א' אלמנטרית ד"ר אלכס גורביץ 15.12.2022 15:00- 18:00

מועד ב' אלמנטרית ד"ר אלכס גורביץ 09.01.2023 15:00—18:00

 

לוח בחינות סמסטר ב' תשפ"ג  

 

מחזור ט'  

מועד א' 80305 מבוא ללימודי מתמטיקה ד"ר יוסי שמאי 27.07.2023 15:00- 18:00

מועד ב' 80035 מבוא ללימודי מתמטיקה ד"ר יוסי שמאי. 14.09.2023 15:00- 18:00

 

מועד א' ממפיס ד"ר חורחה מזרחי 28.07.2023 09:00- 12:00

מועד ב' ממפיס ד"ר חורחה מזרחי 04.09.2023 09:00- 12:00

  

מחזור ח'  

מועד א' מכניקה ד"ר מיכל סחף 16.07.2023

מועד ב' מכניקה ד"ר מיכל סחף 04.09.2023

 

מועד א' אינפי ד"ר יוסי שמאי 27.07.2023 15:00- 18:00

מועד ב' אינפי ד"ר יוסי שמאי 14.09.2023 15:00- 18:00

  

מחזור ז'   

מועד א' חשמל ד"ר חורחה מזרחי 28.07.2023 09:00- 12:00

מועד ב' חשמל ד"ר חורחה מזרחי 04.09.2023 09:00- 12:00

 

מועד א' לינארית ד"ר יוסי שמאי 09.07.2023 09:00- 12:00

מועד ב' לינארית ד"ר יוסי שמאי 14.09.2023 15:00- 18:00

 

 

כללים ותקנות

 

 

כללים ותקנות תכנית אודיסיאה האוניברסיטה העברית- 2020 - תש"פ

 

*התקנון כתוב בלשון זכר מטעמי נוחות, אך מתייחס לכל המינים

 

קבלה לתוכנית אודיסיאה

תכנית אודיסיאה פתוחה להרשמה לתלמידי כיתות ח' מבתי הספר המוכרים על ידי משרד החינוך. תהליך הקבלה מורכב משלושה שלבים. על מנת להתקבל יש לגשת ולעבור את שלושתם. מדי שנה יפורסמו מועדי המבחנים המדויקים. למידע נוסף על תהליך הקבלה, ראו אתר המעבדות ע"ש בלמונטה ואתר מדעני העתיד.

 

רישום ותשלום

תכנית אודיסיאה הינה תכנית המסובסדת ברובה הגדול על ידי קרן מיימונידיס ומשרד החינוך. ההשתתפות העצמית של הורי התלמידים עומדת על 2000 ש"ח לשנה ו-500 ש"ח ללימודי הקיץ.

הנחות עובד אוניברסיטה

לא יינתן על ידי האוניברסיטה סבסוד נוסף על הקיים עבור שכר הלימוד בתכנית.

החזר במקרה של פרישה מהלימודים

 • במקרה של פרישה מהלימודים בתכנית עד לסוף סמסטר א, תוחזר מחצית משכר הלימוד.
 • במקרה של פרישה במהלך החודש הראשון לתחילת הלימודים האקדמיים, יוחזר מלוא שכר הלימוד.
 • סדנת הקיץ הממיינת, המהווה את השלב השלישי בתהליך המיון, טרם תחילת הלימודים בתכנית, מתקיימת בתשלום. תשלום זה לא יושב, בין אם התלמיד התקבל לתכנית ובין אם לאו, וכן ללא קשר לבחירת התלמיד שלא להשתתף בתכנית במקרה שהתקבל אליה. תלמיד שנרשם לסדנת הקיץ ולא הופיע או בחר לעזוב במהלכה לא יהיה זכאי להחזר.

מלגות

ניתן להגיש בקשה למלגה. קבלת המלגה הינה בהתאם לתנאים שקבע משרד החינוך ומטה מדעני העתיד.

 

דרישות והתנהלות

תכנית אודיסיאה הנה תכנית אקדמית, הדורשת מתלמידיה השקעה של זמן ומאמץ ומעניקה להם מעטפת תומכת, המסייעת לעמידה באתגרים הכרוכים בלימודים.

לוח שנת הלימודים

 • הלימודים יתקיימו בימים שני וחמישי בין השעות 15:00 -19:00. תכנית הלימודים תפורסם בתחילת כל שנה אקדמית באתר המעבדות ע"ש בלמונטה ותפרט את הקורסים  הנלמדים בכל אחת מארבע שנות הלימוד בתכנית. כמו כן יפורסמו מועדי מבחנים חשובים בתחילת כל סמסטר.
 • החופשות בתכנית אודיסיאה מבוססות על לוח השנה האקדמי של האוניברסיטה העברית ומתחשבות במידה מסוימת גם בלוח החופשות של משרד החינוך. יש להתעדכן באתר המעבדות ע"ש בלמונטה באשר ללוח החופשות של התכנית, אשר יפורסם בתחילת כל סמסטר.
 • שיעורי השלמה, מעבדות ומפגשים נוספים לפי הצורך ייקבעו בתיאום בין המרצה לקבוצה, וזאת בנוסף על השיעורים השוטפים.
 • סמסטר הקיץ מתקיים בשבועיים הראשונים לאחר תום סמסטר ב' וההשתתפות בו מחייבת את שני המחזורים הצעירים (מסיימי כיתות ט ו-י).

היעדרויות והשלמות

חובת נוכחות בשיעורי התכנית הינה 85%, כלומר, מותרת היעדרות משיעור אחד מ-8 לכל היותר. על התלמיד להגיש בקשה להיעדרותו במייל למנהלת התוכנית בטרם השיעור. על התלמיד מוטלת האחריות להשלים את החומר שהפסיד בעקבות היעדרותו.

חובות לימודיות

 • על תלמידי התוכנית להשתתף בכל הקורסים (לקרדיט אקדמי ושלא לקרדיט) הניתנים במסגרת התכנית, ולקבל ציון "עובר" לכל הפחות בכל אחד מהם. תלמיד שיסיים קורס בציון נכשל לא יוכל להמשיך בלימודיו בתוכנית.
 • בכל אחד מהקורסים ייקבעו חובות לימודיות, כגון השתתפות במעבדות, הגשת תרגילים וכדומה. באחריות התלמידים לוודא כי הבינו את דרישות מרצה הקורס וכי הם עומדים בדרישות אלה.

 

התנהגות

תלמידי התוכנית נדרשים לרמה גבוהה של ריכוז ומשמעת. תלמיד שיפגין בעיות התנהגות חוזרות, הפוגעות בסביבתו וביכולתו ללמוד, לא יורשה להמשיך את לימודיו בתוכנית.

פעילויות נוספות

התכנית כוללת פעילויות נוספות מלבד הלימודים השוטפים. פעילויות אלה כוללות סמינר ארצי שנתי, הנמשך יומיים או שלושה, השתלמויות במעבדות וימי גיבוש. בשנה האחרונה ללימודים בתכנית מתקיימת נסיעה בת שבוע למאיץ החלקיקים בסרן. פעילויות אלה הן חלק מדרישות התוכנית וההשתתפות בהן היא חובה.

 

תקשורת תלמידים והורים עם הצוות

הקשר הישיר בין צוות אודיסיאה לתלמידי התכנית מהווה חלק מהעצמת התלמידים בתכנית והכנתם ללימודים אקדמיים. בנוסף, מתקיים שיתוף פעולה עם ההורים ובתי הספר.

 • מטלות התלמידים, ציוניהם, מועדים למפגשים מיוחדים וכדומה יימסרו ישירות אליהם. באחריות התלמידים לבדוק את המייל שמסרו לצוות התוכנית בעת הרשמתם, ואת אתרי הקורסים הרלוונטיים על מנת להישאר מעודכנים במטלותיהם.
 • שיחות אישיות שנתיות יתקיימו ביוזמת הצוות עם כלל התלמידים.
 • יתקיים קשר שוטף עם ההורים ביוזמת הצוות, על מנת להעביר לידיעתם נקודות חשובות הנוגעות לפעילות התוכנית, באמצעות תכתובות ומפגשים שנתיים קבוצתיים ואישיים.
 • בנוסף לקשר היזום מצד הצוות, מוזמנים התלמידים והוריהם ולפנות ולשתף את הצוות בכל בעיה. ניתן לקבוע פגישה עם צוות התוכנית, כולל יועצת חינוכית, לפי הצורך.

קשר עם בתי הספר

תכנית אודיסיאה מתקיימת בשיתוף פעולה עם משרד החינוך ותלמידיה הם תלמידים במערכת החינוך.

 • תלמיד אודיסיאה חייב להיות רשום כתלמיד בבי"ס המוכר על ידי משרד החינוך. משרד החינוך אינו מאשר לתלמידי החינוך הביתי להשתתף בתכנית.
 • במקרה שלימודיו בתכנית מתנגשים עם שעות הלימוד בבית הספר, על התלמיד לקבל את הסכמת ביה"ס להשתתפותו בתוכנית ולהסביר כיצד ישלים את החומר.
 • כל אחד מבתי הספר המשתתף בתוכנית אקדמיה בתיכון ימנה איש צוות אשר ישמש כרכז התוכנית בבית הספר, ואליו יפנה התלמיד בשאלות לגבי הממשק בין בית הספר והתכנית.
 • תלמידי אודיסיאה מחויבים בהשתתפות בפעילויות מיוחדות של בית הספר, כגון טיולים שנתיים, ובאחריותם להשלים את החומר הנלמד בתכנית לפי הצורך.
 • ביה"ס יעניק יום חופש לתלמיד הנבחן במבחן סופי בקורס אקדמי (לא כולל קורסים פנימיים שאינם מקנים נ"ז), ביום המבחן וביום שלפניו, ולא יותר מ-6 ימי חופשה בסמסטר.
 • יש לעדכן את צוות התוכנית במקרה של מעבר בי"ס במהלך התוכנית או בין מועד ההרשמה למועד תחילת הלימודים.

   

תכנית אקדמיה בתיכון

 

תכנית אקדמיה בתיכון מאפשרת לתלמידי אודיסיאה לקבל ציון בגרות ב- 5 יחידות במתמטיקה ובפיסיקה בהתבסס על ציוניהם בקורסים בתכנית, ללא צורך לגשת לבחינות הבגרות בפועל, ועל פי תכנית המרה, הכוללת בונוסים שנקבעו מראש. המשתתפים בתוכנית אקדמיה בתיכון, באישור ביה"ס בלבד, אינם מחויבים להשתתף בשיעורי מתמטיקה ופיסיקה בבית הספר, החל מתחילת כיתה י"א. למידע מלא על המרת הציונים ראו באתר משרד החינוך.

במהלך השנה הראשונה ניתנים שני קורסי מבוא במתמטיקה שמספריהם בשנתון 80305 80306. ציון 80 בקורסים אלה הינו תנאי להשתתפות בתכנית אקדמיה בתיכון במקצוע המתמטיקה ובמקצוע הפיסיקה. ועדת ההיגוי של משרד החינוך תוכל לדון במקרים בהם קיבל התלמיד ציון הנמוך מ 80 בלא יותר מ 3 נקודות ולהחליט האם, על אף שאינו עומד בציון הסף, יוכל התלמיד להשתתף בתכנית אקדמיה בתיכון.

לכל אחד מבתי הספר רכז תכנית אקדמיה בתיכון שיעמוד  בקשר עם צוות התכנית.

חשוב לציין שחומר הלימודים בתכנית שונה מהחומר הנלמד לבגרות בכיתת הלימוד בבית הספר. תלמידי אודיסיאה המעוניינים בכך יכולים לגשת לבחינת הבגרות במתמטיקה במסגרת ביה"ס בכיתה י׳ באופן שיגשו למתכונות ביחד עם יא׳ ויב׳, במידה ואין הדבר יוצר עליהם עומס מיותר.

תלמיד העומד בדרישות הסף והמעוניין להשתתף בתכנית אקדמיה בתיכון מחוייב ללמוד בכיתת הלימוד עד תום כיתה י׳. התלמיד יקבל החלטה בכיתה יא׳ באשר להמרת הבגרות בציוניו בקורסים ויודיע לצוות אודיסיאה  על החלטתו. על התלמיד להעביר מכתב לאישור ההמרה על ידי רכז בית הספר.

במקרה שתלמיד ביקש המרה והחליט, בנוסף, לגשת לבחינת הבגרות, משרד החינוך יבחר את הציון הגבוה מבין השניים.

 

מעמד התלמידים באוניברסיטה

 

הטבות

תלמידי התכנית הינם סטודנטים במעמד מיוחד. הם מקבלים כרטיס סטודנט, המקנה הנחות סטודנט במקומות המעניקים הנחות אלה, לדוגמה בבתי קולנוע. עם זאת, התלמידים אינם זכאים להטבות אגודת הסטודנטים, כגון הנחה במרכז הספורט קוסל. זאת משום שעל פי נהלי אגודת הסטודנטים, אינם יכולים להיות חברים בה, בהיותם תלמידים.

השתתפות בקורסים מחוץ לתכנית

החל מסמסטר ב' של השנה השניה בתכנית יוכלו תלמידים המעוניינים בכך לבקש לקחת קורסים בפקולטה בתחום המדעים המדויקים. מקומם של התלמידים בקורסים הוא על בסיס מקום פנוי.

 • קורסים נוספים יאושרו לתלמידים בעלי הישגים גבוהים, אשר ממוצע ציוניהם במתמטיקה מעל 90 ובפיסיקה מעל 85. מקרים מיוחדים יידונו באופן פרטני.
 • על התלמיד לוודא כי הוא עומד בדרישות הקדם של הקורס, וכן להביא אישור מבית הספר שההשתתפות בקורס אינה מהווה פגיעה בלימודיו בבית הספר.
 • לאחר שאושרה השתתפות התלמיד בקורס על-ידי צוות התכנית והאחראי על תלמידי התיכון באוניברסיטה, תקצה מזכירות החוג הרלוונטי מקום לתלמיד בקורס, וצוות התוכנית ירשום את התלמיד לקורס.
 • לאחר מכן על התלמיד לאשר את מערכת הלימודים, במערכת הרישום-נט (קישור ישלח לתלמיד). תלמיד שלא יעשה זאת לא יוכל להשתתף בקורסים שבחר לקחת ואלו לא יישמרו עבורו.
 • ההשתתפות בקורסים נוספים אינה כרוכה בתשלום נוסף.

 

לימודי המשך כסטודנטים

 • לאחר סיום כיתה י"ב ועד הגיוס, יוכלו תלמידים שירצו בכך להמשיך לקחת קורסים בפקולטה כסטודנטים במעמד מיוחד. מקרים אלה יידונו באופן פרטני. לאחר מכן, יהיה עליהם להירשם ולהתקבל כסטודנטים מן המניין.
 • פסיכומטרי: חובת פסיכומטרי חלה על תלמידי התכנית בבואם להירשם כסטודנטים בן המניין באוניברסיטה, אלא אם דרישות החוג ציינו אחרת, או אם התלמיד יתקבל באפיק מעבר כמתואר בהמשך.
 • משך השנים בהן ישמרו נקודות הזכות (נזי"ם): לפי כללי החוג והקורס הספציפי. כל עוד הקורס מופיע בשנתון וכולל את הסילבוס שהתלמיד למד בעבר – הנזי"ם יוכרו לו לתואר, מותנה באישור ועדת ההוראה של הפקולטה.
 •  הנזי"ם יוכרו לתואר הרלוונטי לפי הכללים המקובלים בכל יחידה בעת חידוש הלימודים. אם הקורס חופף את התכנים הנלמדים לתואר, היחידה תכיר בו אלא אם יש שיקול אקדמי לנהוג אחרת (כגון שינוי מהותי בהרכב התואר או הסילבוס). אחרת, יוכרו הקורסים במסגרת קורסי הבחירה או אבני פינה לפי שיקול דעת החוג. ניתן יהיה להכיר בקורסים כאבני פינה עד למגבלה של 4 נ"זים לכל תחום דעת, כמוגדר בתקנון אבני פינה.

 

קבלה של בוגרי אודיסיאה לאוניברסיטה באפיק מעבר

בתום 4 שנות הלימוד בתכנית, היה ויבקש התלמיד להירשם לאוניברסיטה יוכל להתקבל לשנה ב' במסלול אפיק מעבר. מסלול זה מאפשר לתלמידים שלמדו היקף מסוים של נקודות זכות שלא כסטודנטים מן המניין באוניברסיטה העברית (למשל,  באוני' הפתוחה או באודיסיאה) להתקבל על סמך ציוניהם להמשך התואר כסטודנטים מן המניין באוניברסיטה העברית (קבלה ללא פסיכומטרי). קבלה באפיק זה מוגבלת לאותם חוגים שלמדו בתכנית. ראו מידע נוסף על אפיק מעבר כאן

 • תלמיד שצבר היקף של 45 נ"ז ופטור באנגלית יקבל מעמד של בוגר שנה א' )גם מבחינת הקורסים שיפתחו לו במערכת וגם במעמד לפרס דיקן/הצטיינות ושאר הפרסים לסטודנטים בתואר ראשון( ויתקבל ישירות לשנה ב' לתואר בחוגים הרלוונטיים במידה ויעמוד בתנאי הקבלה לשנה ב' בחוג.
 • על התלמיד לפנות לחוג שאליו הוא רוצה להתקבל, על-מנת להמשיך לימודיו תחת החוג הרלוונטי.
 • הליך הקבלה נעשה בפקולטה, לפי ציוני שנה א', ללא צורך בפסיכומטרי ובתעודת בגרות.

ראו נהלים ופרטים נוספים הקשורים לתלמידי תיכון כאן

 

מידע ופרטיות

 

על פי נהלי משרד החינוך, פרטי התלמידים הנמסרים לצוות התוכנית חסויים ולא יועברו לגורם שלישי מחוץ לאוניברסיטה ולמרכז מדעני העתיד ללא הסכמת הורי התלמידים. מספרי טלפון וכתובות מייל של התלמידים והוריהם ישותפו בין ההורים והתלמידים על מנת לאפשר יצירת דפי קשר, קבוצות באפליקציות מסרים וכדומה.

שימוש בצילומים ברשתות חברתיות

במהלך ההשתתפות בתכנית ובעיקר במסגרת פעילות חברתית אנו נוהגים לצלם צילומים חווייתיים של התלמידים, אשר מועלים לרשתות החברתיות. יש לשים לב, כי כבר בעת ההרשמה לתכנית נדרשים הורי התלמידים לאשר, או לא, שימוש בצילומים בידי האוניברסיטה ומרכז מדעני העתיד.

 

 

 

 

לוגו אודיסיאה

סטודנטים באודיסיאה אומרים ש....

 

 

 

 • מאיה קלנג מחזור ג' אומרת ש...

 

 

 

 • רחלי פאר מחזור ו׳ אומרת ש... 

 

 

 

קיץ 2022

 

לוח פעילות קיץ תשפ"ב

 

יום א
26.06

יום ב'
27.06

יום ג'
28.06

יום ד'
29.06

יום ה'
30.06

יום א'
03.07

יום ב'
04.07

יום ג'
05.07

יום ד'
06.07

יום ה'
07.07

08:30

08:30 מחזור ט’

שיחת פתיחה.

פיסיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

פיסיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

פיסיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

פיסיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

בוחן בפיסיקה שפרינצק 214

מחזור ט’

בוחן במתמטיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

מתמטיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

מתמטיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

מתמטיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

מבחן מסכם

שפרינצק 214

09:00- 15:00 מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  ביה"ס סליסברג

09:00- 15:00

מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  ביה"ס סליסברג

09:00- -15:00

 מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  ביה"ס סליסברג

09:00- 15:00

מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  ביה"ס סליסברג

09:00- 15:00 מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  סליסברג

09:00- 15:00

מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  סליסברג ויציאה לתחנות ניטור בירושלים

09:00- 15:00

מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  סליסברג ויציאה לתחנות ניטור

09:00-15:00מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  סליסברג ויציאה לתחנות ניטור

09:00-14:00

מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  סליסברג ויציאה לתחנות ניטור

09:00-15:00 מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  סליסברג

מחזור ט’

מתמטיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

מתמטיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

מתמטיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

מתמטיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’ בוחן

בפיסיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’ בוחן

במתמטיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

פיסיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

פיסיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

פיסיקה

שפרינצק 214

מחזור ט’

מבחן מסכם +שיחת סיכום שפרינצק 214

12:30

ארוחת צהרים עם אורי מדריך חברתי

ארוחת צהרים  עם אורי מדריך חברתי

ארוחת צהרים  עם אורי מדריך חברתי

ארוחת צהרים  עם אורי מדריך חברתי

ארוחת צהרים  עם אורי מדריך חברתי

ארוחת צהרים  עם אורי מדריך חברתי

ארוחת צהרים  עם אורי מדריך חברתי

ארוחת צהרים  עם אורי מדריך חברתי

ארוחת צהרים  עם אורי מדריך חברתי

ארוחת צהרים  עם אורי מדריך חברתי

 

- 16:30 מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי  וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

- 16:30   מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי   וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

- 16:30   מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי   וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

- 16:30   מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי   וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

- 16:30    מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי   וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

- 16:30    מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי   וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

- 16:30    מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי   וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

- 16:30    מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי   וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

- 16:30    מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי   וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

- 16:30   מחזורים ח’ ו- ו’ תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי   וחונכות למועמדים בין השעות 15:00- 16:30 בגבעת רם שפרינצק 214

13:15- 15:00

מחזור ט’

מעבדות ביולוגיה קבוצה ד

 

כימיה

קבוצה ג

 

פיסיקה קבוצה ב

ראיונות אישיים קבוצה א

מחזור ט’

מעבדות ביולוגיה

קבוצה ד

 

כימיה קבוצה ג

 

פיסיקה קבוצה ב

ראיונות אישיים קבוצה א

מחזור ט’

מעבדות ביולוגיה קבוצה ג

 

כימיה קבוצה ד

 

פיסיקה קבוצה א

ראיונות אישיים קבוצה ב

מחזור ט’

מעבדות ביולוגיה קבוצה ג

 

כימיה קבוצה ד

 

פיסיקה קבוצה א 

ראיונות אישיים קבוצה ב

מחזור ט’

מעבדות ביולוגיה קבוצה ב

 

כימיה קבוצה א

 

פיסיקה קבוצה ד  

 

ראיונות אישיים

קבוצה ג

מחזור ט’

מעבדות ביולוגיה קבוצה ב

 

כימיה קבוצה א

 

פיסיקה קבוצה ד

 

ראיונות אישיים קבוצה ג

מחזור ט’

מעבדות ביולוגיה קבוצה א

 

כימיה קבוצה ב

 

פיסיקה  קבוצה ג

 

ראיונות אישיים קבוצה ד

מחזור ט’

מעבדות ביולוגיה קבוצה א

 

כימיה קבוצה ב

 

פיסיקה קבוצה ג

 

ראיונות אישיים קבוצה ד

מחזור ט’

ראיונות אישיים השלמה כל הקבוצות

 

 

 

15:00 – 16:30

מחזור ט’

עבודה על תרגיל הבית בליווי סטודנטים מהתוכנית (מחזורים ח', ו', ז') שפרינצק 214

 

מחזור ט’

עבודה על תרגיל הבית בליווי סטודנטים מהתוכנית  מחזורים ח', ו', ז'), שפרינצק 214

 

 

מחזור ט’

עבודה על תרגיל הבית בליווי סטודנטים מהתוכנית  מחזורים ח', ו', ז'), שפרינצק 214

 

 

 

 

מחזור ט’

עבודה על תרגיל הבית בליווי סטודנטים מהתוכנית  מחזורים ח', ו', ז'), שפרינצק 214

 

 

 

מחזור ט’

עבודה על תרגיל הבית בליווי סטודנטים מהתוכנית  מחזורים ח', ו', ז'),  שפרינצק 214

 

 

 

 

מחזור ט’

עבודה על תרגיל הבית בליווי סטודנטים מהתוכנית  מחזורים ח', ו', ז'),  שפרינצק 214

 

 

מחזור ט’

עבודה על תרגיל הבית בליווי סטודנטים מהתוכנית  מחזורים ח', ו', ז'),  שפרינצק 214

 

 

מחזור ט’

עבודה על תרגיל הבית בליווי סטודנטים מהתוכנית  מחזורים ח', ו', ז'),  שפרינצק 214

מחזור ט’

למידה לקראת מבחן מסכם, בליווי סטודנטים מהתוכנית  מחזורים ח', ו', ז'),  שפרינצק 214

 

 

15:00- 17:00

הצגת תוצרים מחזורים ח’ ו- ו’ אולם ורחבת ברטר

 

 

הערות:

07.07 הוא היום האחרון לסדנת הקיץ בו :

מועמדים למחזור ט’ בתכנית, יסיימו את לימודיהם בשעה 13:15, בתום המבחן המסכם ולאחר ארוחת הצהריים.

אירוע סיום החל מהשעה 15:00 ועד לשעה 17:00 :

הצגת תוצרי תכנית לפיתוח פרוייקטי IOT במסגרת מדע אזרחי , ע"י סטודנטים ממחזורים ח’ ו- ו’, בליווי של ארז, אחראי תחום מייק, יזמות וטכנולוגיה, בתכנית.

אירועי הסיום יתקיימו בהשתתפות כלל הסטודנטים בתכנית

 

תכנית אקדמיה בתיכון

תכנית אקדמיה בתיכון מאפשרת לתלמידי אודיסיאה לקבל ציון בגרות ב-5 יחידות מתמטיקה ופיסיקה בהתבסס על ציוניהם בקורסים בתכנית, ללא צורך לגשת לבחינות הבגרות בפועל, ועל-פי תכנית המרה, הכוללת בונוסים שנקבעו מראש.

המשתתפים בתכנית אקדמיה בתיכון, באישור בית הספר בלבד, אינם מחוייבים להשתתף בשיעורי מתמטיקה ופיסיקה
בבית- הספר החל מתחילת כיתה י"א.

 

 • במהלך השנה הראשונה ניתנים שני קורסי מבוא במתמטיקה שמספריהם בשנתון 80305, 80306.
  ציון 80 בקורסים אלה הינו תנאי להשתתפות בתכנית אדקמיה בתיכון במקצוע מתמטיקה ו/או במקצוע פיסיקה.
   
 • ועדת ההיגוי של משרד החינוך תוכל לדון במקרים בהם קיבל התלמיד ציון הנמוך מ-80 בלא יותר משלוש נקודות ולהחליט האם, על אף שאינו עומד בציון הסף, יוכל התלמיד להשתתף בתכנית אקדמיה בתיכון.
   
 • לכל אחד מבתי הספר רכז תכנית אקדמיה בתיכון שיעמוד בקשר עם צוות התכנית.
   
 • חשוב לציין כי חומר הלימודים בתכנית שונה מהחומר הנלמד לבגרות בכיתת הלימוד בבית- הספר. תלמידי אודיסיאה המעוניינים בכך יכולים לגשת לבחינת הבגרות במתמטיקה במסגרת בית הספר בכיתה י', באופן שיגשו למתכונות ביחד עם תלמידי י"א-י"ב, במידה ואין הדבר יוצר עליהם עומס מיותר.
   
 • תלמיד העומד בדרישות הסף ומעוניין להשתתף בתכנית אקדמיה בתיכון מחוייב ללמוד בכיתת הלימוד עד תום כיתה י'. התלמיד יקבל החלטה בכיתה י"א באשר להמרת הבגרות בציוניו בקורסים ויודיע לצוות אודיסיאה על החלטתו. על התלמיד להעביר בשלב זה מכתב לאישור ההמרה ע"י רכז בית- הספר. במקרה שהתלמיד ביקש המרה והחליט, בנוסף, לגשת לבחינת הבגרות, משרד החינוך יבחר את הציון הגבוה מבין השניים.

 

מסלול אקדמיה בתיכון באוניברסיטה העברית

 

טבלת ההמרה מתמטיקה 5 יח"ל ירושלים (פתוח לרישום לתלמידי אודיסיאה בלבד)

המסלול מיועד לתלמידי אודיסיאה, בציון 80 בקורסים המקדימים: הכנה ללימודי מתמטיקה חלק א' 80306 וב' 80305

מקצוע בגרות

סה"כ יחידות בגרות

סמל שאלון בגרות

קורסים

% הציון לחישוב הציון הסופי

מספר קורסים

מתמטיקה

5

 

 

 

035581

הכנה ללימודי מתמטיקה א' (80306) (ללא נ"ז)  

 

30

 

 

 

 

30

 

 

 

 

הכנה ללימודי מתמטיקה ב'  (80305) (ללא נ"ז)   

 

 4

 

 

 

 

035582

חשבון אינפיניטסימלי  (80137) (7 נ"ז)   

20

 

תורת המספרים האלמנטרית (80697)     (4 נ"ז)

20

 

 
 

טבלת ההמרה פיסיקה 5 יח"ל ירושלים (פתוח לרישום לתלמידי אודיסיאה בלבד)

המסלול מיועד לתלמידי אודיסיאה, בציון 80 בקורסים המקדימים: הכנה ללימודי מתמטיקה חלק א' 80306 וב' 80305


מקצוע בגרות

סה"כ יחידות בגרות

סמל שאלון בגרות

קורסים

% הציון לחישוב הציון הסופי

מס' קורסים

פיסיקה

5

036-361

מכניקה ויחסות פרטית 77100 (7 נ"ז)

 

30

    2 קורסים

  2  מעבדות

036-371

חשמל ומגנטיות (77099)

( 6 נ"ז)

25

036-376

מעבדות בפיסיקה: מכניקה (77090) (ללא נ"ז)

15

 

 

036-283

מעבדות בפיסיקה: חשמל ומגנטיות קרינה חומר (77091)

30

 

 

 

טבלת ההמרה עבודת גמר בבקרת מערכות הנדסיות מגמת הנדסת מכונות 5 יח"ל ירושלים (פתוח לרישום לתלמידי אודיסיאה בלבד)

המסלול מיועד לתלמידי אודיסיאה, בציון 80 בקורסים המקדימים: הכנה ללימודי מתמטיקה חלק א' 80306 וב' 80305


מקצוע בגרות

סה"כ יחידות בגרות

סמל שאלון בגרות

קורסים

% הציון לחישוב הציון הסופי

מס' קורסים

בקרת מערכות הנדסיות

5

 

 

 

 

 

819589

הכנה לפרויקט בתחום הנדסת מכונות

 

 

2 קורסים          

פרויקטיסיאה פרויקט בתחום הנדסת מכונות

 
 

 

לקריאה נוספת אתר משרד החינוך

 

 

 

אלפא - מדעני העתיד

                                                

אלפא

                                 מדעני העתיד

 

 

"אלפא" הינה תוכנית חדשנית לתלמידים מחוננים בחינוך העל יסודי (כיתות י' ו-יא), המאפשרת למשתתפים בה להשתלב בעולם המחקר המדעי העכשווי.

התכנית גובשה במטרה לענות על הצרכים הייחודיים של תלמידים מחוננים ומצטיינים  תוך כדי העשרת עולם הידע המדעי שלהם, חשיפתם למחקר מדעי ברמה גבוהה והקניית הכישורים הנדרשים לגיבוש מחקר מדעי עצמאי ועבודת מחקר ברמה אקדמית.

 

אלפא

 

 

התפישה העומדת בבסיס התוכנית היא להציע לתלמידים חוויה אינטלקטואלית משמעותית, בשילוב עם פעילות חברתית (כולל תמיכה רגשית) מתוך מטרה לאפשר להם להתפתח בו-זמנית בשני כיוונים אלו. עבודת המחקר אותה מבצעים וכותבים התלמידים במסגרת התכנית, יכולה להמיר בחינת בגרות באחד ממקצועות המדעיים המוגברים (5 יחידות לימוד) ו/או לעמוד בפני עצמה כמקצוע מוגבר.

התכנית כוללת שני מחנות קיץ(כולל לינה) ומפגשים שבועיים במשך שנת הלימודים.השתתפות בתכנית היא ללא תשלום. 

מסגרת התכנית     

 תכנית "אלפא"  במעבדות בלמונטה באוניברסיטה העברית מיועדת לתלמידים הלומדים בכיתה ט'. התוכנית כוללת ארבעה שלבים:      

-מחנה קיץ ראשון בתום כיתה ט': במהלך שבועיים מרוכזים ייחשפו התלמידים לתחומי המדע השונים, יתנסו בעבודת המחקר, ישמעו הרצאות ויצאו לסיורים במעבדות המחקר האוניברסיטאיות.

בנוסף יהנו התלמידים מפעילויות חברתיות מגבשות ופיתוח מיומנוית המאה העשרים ואחת

 -שנת מחקר ראשונה במהלך כיתה י' : בשנה זאת יעסקו התלמידים במחקר מדעי חדשני ומתקדם באחת ממעבדות האוניברסיטה העברית (בקמפוסים השונים), בהנחיית סטודנט לתואר שלישי  

 -מחנה קיץ שני בתום כיתה י': במהלך שבעיים מרוכזים אלו יתקדמו התלמידים באופן מואץ בתהליך המחקר האישי, יתחילו בכתיבת עבודת הגמר ויהנו מפעילות חברתית עניפה      

 -שנת מחקר שנייה במהלך כיתה י"א : סיום כתיבת העבודה והגשתה    
 

 

מבנה התכנית:

מחנה הקיץ 26.6-7.7/2022

תהליך המיון : 

מועדי ההרשמה: 14.11.2021- 4.02.2022

שלב ב' - מבחן מדעני העתיד יתקיים בסוף חודש ינואר תחילת פברואר 2022

שלב ג' מחנה הקיץ 26.6-7.7/2022

 

מבחן מאלו באוניברסיטה העברית יתקיים ביום שישי ה 28.1.22 כ"ו בשבט תשפ"ב בשעה 9.30

 

 

 

לאתר התוכנית

לגלרית תמונות
 

ליצירת קשר צוות התכנית

 

מיון וקבלה לשנה"ל תשפ"ב

תהליך המיון והקבלה לתכנית ומועדי מבחני המיון למועמדים למחזור ז' תשפ"ב

 

תהליך המיון מיועד לתלמידי כיתות ט'. הלימודים בתוכנית יחלו בכיתה י'.

תהליך המיון כולל 4 שלבים, לפי המועדים המפורטים*

 1. הרשמה לתכנית בין התאריכים : 15.11- 17.01.21
 2. מבחן ארצי, מבחן המיון הראשון –מבחן מדעני העתיד, יתקיים באוניברסיטה העברית קמפוס אדמונד י׳ ספרא בגבעת רם ביום שישי בתאריך ה- 05.03 , כ"א באדר תשפ"א, בין השעות 08:00- 14:00. תלמידים שיעברו בהצלחה את מבחן המיון הראשון יקבלו הודעה לתיבת המייל ויזומנו לשלב השני.
 3. מרכז הערכה  יתקיים באוניברסיטה העברית קמפוס אדמונד י׳ ספרא בגבעת רם במהלך חודש מאי 2021 הודעה תשלח למוזמנים.

תלמידים שיעברו בהצלחה את מרכז הערכה יקבלו הודעה לתיבת המייל שלהם ויזומנו למחנה הקיץ.

 

 

 

 

 

פרסומים וזכיות

 

 • מיכאל קינן, תלמיד מחזור ב', פותח את מליאת הנשיא, של כנס חבר הנאמנים לציון 100 שנות מצויינות באוניברסיטה העברית

 

___________________________________________________________________________________________________________

 

 • בתחרות INTEL ISEF 2017 שהתקיימה בלוס אנג'לס, זכה גונן צימרמן  במקום השלישי בעולם בקטגוריית מתמטיקה על מחקרו "פולינומים אורתונורמלים ותנאי נוואי הדו-מימדי" ובפרס ששוויו 1000 $ וזאת בנוסף לזכייתו בציון לשבח (Honorable Mention) בטקס הSpecial Awards מטעם American Mathematical Society.

 גונן צימרמן, מצור יגאל, תלמיד כיתה י"א מהכפר הירוק ע"ש לוי אשכול ברמת השרון הציג מחקר חדשני וייחודי בתחום המתמטיקה עמו זכה במקום הראשון בתחרות מדענים ומפתחים צעירים לשנת 2017 שמנהל המוזיאון למדע ע"ש בלומפילד. גונן צימרמן הוא תלמיד תכנית 'אלפא' של האוניברסיטה העברית בירושלים ואת מחקרו ביצע במסגרת התכנית בהנחייה של פרופ' יונתן ברויאר מהאוניברסיטה העברית בירושלים.

התחרות הינה חלק מתוכניות המחקר והפיתוח של האיחוד האירופי לעידוד ושיתוף פעולה בין מדענים צעירים באירופה וישראל, ושל התחרות העולמית היוקרתית אינטל אייסף Intel-ISEF בארה"ב. התחרות נתמכת על ידי משפחת גורן-מונטי-פרארי באמצעות The Jerusalem Foundation ומשרד החינוך – מינהל תקשוב, טכנולוגיה ומערכות מידע והיא מתקיימת בשיתוף עם האקדמיה הלאומית למדעים, האיחוד האירופי וחברת Intel Israel. הנבחרת הישראלית מנתה 10 בני נוער מכל רחבי הארץ, השתתפה בתחרות העולמית שהתקיימה השנה בלוס אנג'לס והתמודדה מול 1,800 בני נוער מ75 מדינות ברחבי העולם.

גונן צימרמן

_______________________________________________________________________________________________________

 

 •  איתי עדן, תלמיד מחזור א', עשה פרוייקט במעבדה הפליאומגנטית שבמכון למדעי כדה״א בהנחייתה של הדוקטורנטית יעל אברט בנושא תיארוך ארכיאומגנטי של מבנה שרוף בתל מגידו. הפרוייקט זכה במקום הראשון בארץ בתחרות מדענים צעירים שהתקיימה שנה שעברה
  https://campaign.huji.ac.il/blog-node/alpha-students-win-big

  איתי נבחר לייצג את ישראל בתחרות מדענים צעירים בינ״ל שהתקיימה בדבלין בחודש שעבר והוא זכה בפרס  מאוד מכובד (!) :
  https://eucys2018.com/project_details?id=123

איתי עדן

________________________________________________________________________________________________________

 

 • תלמידי מחזור ג' מציגים פוסטרים בכנס ננוטכנולוגיה NANO.IL 2018

 

רותם        עומר          אריאל     

__________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

כותבים עלינו

כותבים עלינו ש...

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

________________________________________________________________________________________________________

 

_______________________________________________________________________________________________________

 

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

 • הצצה למחנה הקיץ של תכנית אלפא- בתכנית של פולה וליאון

 

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

 • נועה יפה תלמידת התכנית 'אלפא' מתראיינת ל'אנשים'

 

 

_________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

אידאה - מדעני העתיד

            IDEA                                         מדעני העתיד

 

תכנית אידאה למחקר במדעים ההומניסטיים

 "אידיאה" הינה תוכנית חדשנית לתלמידים מחוננים בחינוך העל יסודי (כיתות י' ו-יא), המאפשרת למשתתפים בה להשתלב בעולם המחקר ההומניסטי העכשווי.

התכנית גובשה במטרה לענות על הצרכים הייחודיים של תלמידים מחוננים ומצטיינים  תוך כדי העשרת עולם הידע ההומניסטי שלהם, חשיפתם למחקר ברמה גבוהה במדעי החברה ובמדעי הרוח והקניית הכישורים הנדרשים לגיבוש מחקר עצמאי ועבודת מחקר ברמה אקדמית.

 

אידיאה חוברת תקצירים לאתר
 


 

אידאה

 

התפישה העומדת בבסיס התוכנית היא להציע לתלמידים חוויה אינטלקטואלית משמעותית, בשילוב עם פעילות חברתית (כולל תמיכה רגשית) מתוך מטרה לאפשר להם להתפתח בו-זמנית בשני כיוונים אלו. 

 

אודות התכנית

התכנית פועלת בשיתוף פעולה הדוק ומשמעותי בין מעבדות בלמונטה, האוניברסיטה העברית לנוער בקמפוס גבעת רם והפקולטה למדעי הרוח בקמפוס הר הצופים. הלימוד והמחקר בפקולטות למדעי הרוח והחברה מבטאים את הצורך העמוק הקיים בקרב רבים מאתנו להכיר את רוח האדם, את תולדותיו, ואת הגותו. מכאן יצמחו אלה אשר ישפיעו באופן מרחיק לכת על התפתחות השפה, על דרכי החשיבה, על זרמי הרוח ועל הערכים המכוננים את חיינו ותרבותנו. אנו מאמינים כי שילוב בין הניסיון המצטבר בהפעלת תכניות מצוינות באוניברסיטה העברית לנוער ובין הידע האקדמי הנרחב בפקולטה למדעי הרוח יוביל ליצירת תכנית המטפחת את הדור הבא של מובילי הדעה בארץ.

מסלול

מסגרת התכנית המוצעת:

סוף כיתה ט:

מחנה הקיץ הראשון שיערך בתאריכים 24.7.22-5.8.22

המחנה ייערך בבית ברטר בקמפוס גבעת רם ויימשך שבועיים, ישמש לגיבוש הקבוצה ולחשיפה משמעותית לתחומי מחקר ולשאלות יסוד בתחומי מדעי הרוח וחקר החברה והתרבות. במחנה יוצגו לתלמידים גישות דיסציפלינריות שונות בתחומי מדעי הרוח והחברה לכמה בעיות יסוד ספציפיות בחקר התרבות וההגות האנושית. במחנה ישולבו הוראה אקדמית ומעשית, מפגשים עם חוקרים וחשיפה לעולם המחקר, סיורים, הצגת נושא נבחר, ופעילויות חברתיות אינטנסיביות.

 

כיתה י:

כל תלמיד יבחר נושא למחקר על פי העדפותיו ונטיות ליבו, ישובץ למנחה מטעם האקדמיה ויחקור את הנושא באופן אישי ובהנחיה פרטנית. בנוסף למחקר האישי ישתתפו התלמידים במפגשים קבוצתיים על פי תחומי הדעת השונים ובהם יעמיקו בנושאים השונים במדעי הרוח, התרבות והאומנות.

לימוד מעמיק על פי תחומים שונים במדעי הרוח והחברה:

במהלך כיתה י' יתבצע לימוד קבוצתי מעמיק על פי התחומים השונים במדעי הרוח והחברה, מתוך מטרה לתת הכשרה הומניסטית רחבה ככל האפשר. בין השאר ילמדו תכנים בספרות, היסטוריה, תקשורת, סוציולוגיה, פילוסופיה, אומנות ועוד. 

לקראת אמצע כיתה י' יתחיל מחקר אישי, ובו העמקה נוספת בתחום המחקר האישי של כל תלמיד.ה. יושם דגש על ההיבטים הבאים: 

היבטים מתודולוגיים ואתיים של המחקר האיכותני;

מקצועו של החוקר/ת: גישות וכלים למחקר איכותני במקצועות ההומניסטיים.

ניתוח טקסטים בעברית ובאנגלית;

פיתוח מיומנויות ראשונות של כתיבה מדעית;

פעילות חברתית המשמשת להעמקת הקשר בתוך הקבוצה באמצעות מפגשים בינאישיים מעמיקים ולמידת מיומנויות משוב, יחוזקו האינטימיות והשיח הרגשי בקבוצה.

 

מחנה הקיץ השני – העמקת המחקר האישי

המחקר האישי וכתיבת עבודת הגמר תוך שיפור מיומנות הצגת המחקר ומתן ביקורת למחקרי עמיתים. מבחינה חברתית, העמקת הקשר בין חברי הקבוצה בפרט, את הקשר לקהילת אידאה ולקהילה הישראלית בכלל. במהלך שבועיים מרוכזים יעבדו התלמידים עם המנחים האישיים. הרכזים התחומיים יעברו בקרב צוותי העבודה על מנת לסייע ולנטר את התהליך. תודגש החשיבות של הכתיבה שתעשה כחלק מובנה בתהליך המחקר.

 

כיתה יא:

במהלך שנה זו ימשיכו התלמידים את עבודת המחקר שלהם ויעסקו באינטנסיביות בכתיבה המדעית לכדי הגשת תיזה גמורה שתעבור שיפוט פנימי ע"י המנהל/ת האקדמי/ת והמנהל/ת הפדגוגי/ת לפני שתוגש למשרד החינוך. בנוסף, התלמידים יציגו את מחקריהם בפני עמיתיםשמונה הסדנאות שיתקיימו בשנה זו יתמקדו בקריאה ביקורתית ובהקניית מיומנויות הפרזנטציה המדעית ומישובה. בנוסף, בימי חופשות מבתי הספר (חנוכה ופסח) נערוך ימים מרוכזים הכוללים לינה ובהם פעילות אקדמית וחברתית בתוך ו/או מחוץ לקמפוס. לקראת סוף השנה נערוך אירוע סיום חגיגי שיכלול הצגת המחקרים בהשתתפות התלמידים ומשפחותיהם.

 

תהליך המיון

תנאי קבלה ותהליך המיון
התכנית מיועדת לבוגרי כיתות ט' בעלי יכולת לימודית טובה מאוד, מוטיבציה גבוהה והתנהגות טובה מאוד.

שלב ראשון

הרישום לתוכנית החל ב-14 בנובמבר 2021 ויסתיים ב-16 בינואר 2022. 
הרישום לתוכנית דרך אתר מרכז מדעני העתיד

מספר ימים לאחר ההרשמה תקבל/י אימייל בו יצוינו שם משתמש וסיסמה.
יש להיכנס לאזור האישי באתר התכנית ולצרף את הקבצים הבאים:
תמונה
גיליון ציונים אחרונה מבית הספר (רק סריקה ברורה הכוללת שם התלמיד, שם ביה"ס וחותמת ביה"ס יקלטו לטובת המועמדות של התלמיד)
אישורי אבחון ליקויי למידה לתלמידים המבקשים תוספת זמן למבחן המיון הראשון (מבחן מדעני העתיד)
מומלץ לאסוף ולהכין את החומרים הנ"ל מוקדם ככל האפשר כדי שתוכל/י לצרף אותם באזור האישי כאשר תישלח הודעה בנושא.

שלב שני 

לאחר הרישום לתוכנית, תקבלו הזמנה למבחן מאל"ו שיתקיים באוניברסיטה העברית 
ביום שישי ה-28.1.22 בשעות הבוקר. 
פרטים נוספים, כולל פרטים על היבחנות באנגלית או ערבית, הארכת זמן לזכאים וכו' ימסרו בהמשך. 


שלב שלישי
מבחן מיון שנימועד יפורסם בהמשך
ראיון אישי

שלב רביעי מחנה הקיץ  למחזור ד' (בוגרי.ות כיתה ט') 24.7.22-5.8.22  

התכנית מורכבת מהשלבים הבאים:
מחנה קיץ ראשון בסוף כיתה ט׳ - מהווה שלב מיון לתכנית
שנת מחקר ראשונה במהלך כיתה י'
שנת מחקר שנייה במהלך כיתה יא

 *עשויים להיות שינויים במועדי המיונים

 

 

 

כותבים עלינו ש...

 

IDEA                                         מדעני העתיד

 

 

 

   
אידיאה כדור הארץ הפעולות שצריך לעשות כדי להציל את כדור הארץ
לכתבה המלאה ב- ynet
   

   
צעירים שמגלים עניין אידיאה הצעירים שמגלים עניין במדעי הרוח
לכתבה המלאה ב- ynet
   

 

   
אידיאה מחאת המוזיקה האם יש מוזיקת מחאה בישראל?
הרצאה מצולמת של תמר קרסיק (מחזור ב')
לכתבה המלאה ב-mako
   

 

 

 

אידיאה הודיה אלגאווי

  הודיה אלגאוי, נעים להכיר!

  ת.ז. של הודיה (מחזור ב') באתר מרכז מדעני העתיד

  ובאתר mako

 

 


   
אידיה ואן ליר הודעת זכייה לתום וינר (מחזור א'), פרס ון ליר
מכון ואן ליר
   

   

   

   

  מצוינות למדע

  מידע על התכנית

   

  "מדען צריך לעבוד מתוך סקרנות ואם יש לו סקרנות להבנת תהליכים משמעותיים, יש לו סיכוי גם לזכות בפרס נובל" (עדה יונת, כלת פרס נובל לכימיה).

  מצוינות למדע היא תוכנית ייחודית שנועדה לחשוף תלמידות מחוננות ומצטיינות לתחומי המדעים המדויקים ולהוות תכנית הזנק לימודית.

  תכנית זו מעניקה למשתתפותיה הזדמנות להרחיב את ידיעותיהן במתמטיקה ופיזיקה מתוך שילוב של למידה חווייתית והתנסותית עם שיפור היכולות האקדמיות. בתכנית ניתן דגש על פיתוח מיומנויות וכישורים קוגניטיביים, אישיים ובינאישיים, ויצירת בסיס לקראת לימודים אקדמיים בתחום המדעים.

  התכנית היא תכנית שנתית, מאמצע כיתה ז' ועד אמצע כיתה ח'.

  ההרשמה לשנה"ל תשפ"ג תיפתח בחודש נובמבר 2022 לתלמידות כיתה ז. הלימודים יחלו בחודש מרץ 2022. 

  מצויינות למדע תמונה 1

  הלימודים מתקיימים בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם בירושלים, בימי רביעי, בין השעות 15:00-19:00. בכל שנה מתקיימים 14 מפגשים, וכן סמינר חווייתי הכולל לינה ומפגש ארצי עם בנות התוכנית ממוסדות לימוד אחרים ברחבי הארץ.

  התוכנית מסובסדת במלואה.

  התכנית מופעלת על ידי מרכז מדעני העתיד, האוניברסיטה העברית לנוער, ובשיתוף משרד החינוך.

  "החיים לא קלים לאף אחד מאיתנו. אז מה? אנחנו חייבות להתמיד ומעל הכל להיות בטוחות בעצמנו. אנחנו חייבות להאמין שאנחנו מאוד מוכשרות במשהו, ואת המשהו הזה להשיג".
  מארי קירי, זוכת פרס נובל לפיזיקה (1903) ולכימיה (1911)

   

   

  תכנית הלימודים

  תכנית הלימודים

  פורצות דרך – יזמות, סולידריות ומצוינות במדע – ד"ר אודליה דיין-גבאי

  מטרת המפגשים היא לעורר בתלמידות את תחושת המסוגלות האישית, לפתח את כישוריהן האישיים והחברתיים, לעורר בהן מוטיבציה ליזום ולחשוב מחוץ לקופסא, ללמד אותן לכוון גבוה תוך שהן מקדמות את עצמן ואחת את השניה.

  לשם כך, המפגשים יספקו להן:

  • התנסות בחשיבה ביקורתית
  • פיתוח שריר הסולידריות הנשית
  • ארגז כלים רגשי וחברתי

  מבוא לפיסיקה של גלים ושימושיהם – ד"ר מיכל סחף

  שילוב של למידה חווייתית והכנה ללימודים אקדמיים בתחום הפיסיקה. ניסויים, הדגמות, המחשות מחיי היום-יום וגם תרגילים ומבחנים

  בין הנושאים:

  גלים בחומר, גלי קול, כלי נגינה, תופעות גליות (התאבכות, החזרה), אופטיקה גאומטרית (מראות, עדשות), מבוא לגלים אלקטרומגנטיים

  מתמטיקה כפי שלא תלמדו בבית הספר – זוהר ינין, גיא ספיר

  שילוב של למידה חווייתית והכנה ללימודים אקדמיים בתחום המתמטיקה. דוגמאות, המחשות, עבודה עצמאית ובצוות וגם תרגילים ומבחנים

  בין הנושאים:

  מהי שפה מתמטית? מהי הוכחה מתמטית? טעימה מתוך תורת המספרים, גרפים, קומבינטוריקה, תורת הקבוצות

   

  *שנה שניה תהיה בדגש פיסיקה ומדעי המחשב

   

  מצויינות למדע 2

  מידע למשתתפות בתכנית תשפ"ב

  אחריות נדרשת ממשתתפות התכנית

  • נוכחות מלאה בשיעורים ובפעילויות והשלמת חומר לפי הצורך

  • הגשת עבודות, תרגילים והשתתפות במבחנים

  • עמידה ברמה לימודית / השקעה ומגמת שיפור
  • התנהגות מכבדת כלפי הצוות והתלמידות
  • שמירה על רמה לימודית בבית הספר והשתתפות בפעילויות בית ספריות
  • עצמאות ואחריות אישית

   

   

  התחברות למערכת MUDDLE

  החומר הלימודי, הגשת תרגילי בית וכיוצא בזאת נעשים דרך מערכת הmuddle.

  תהליך התחברות למערכת :

  כניסה בקישור : https://muddle2.cs.huji.ac.il/ru21/login/index.php

  הזנת שם משתמש (המייל איתו נרשמתן לתכנית)

  הזנת סיסמה - סיסמה ראשונית זמנית : changeme, לאחריה תתבקשו ליצור סיסמה משלכן, אנא זיכרו אותה.

  • סיכומי שיעורים – המשתתפות חולקו לתורנויות של 3 בנות מדי שבוע, שיהיו אחראיות על סיכומים בשיעורים. לאחר שסיכמתן עליכן לשלוח את זה למרצה של הקורס (גיא/זוהר) והם יעלו זאת למאדל.
  • מיילים רלוונטיים - גיא guy.sapire@mail.huji.ac.il זוהר zohar.yanin@mail.huji.ac.il
  • פרטי קשר של תמיכה טכנית - 02-5883450 
  • השלמת חוסרים - מי שלא נכחה, באחריותה להשלים את החסר.

   

   

   ימי ושעות התכנית

   ימי ושעות התכנית

   • ימי רביעי, 15:00-19:00
   • 14 מפגשים בשנה + מפגש דו-יומי
   • מחזור א: שנה"ל תשפ"ג, סמסטר א.
   • מחזור ב: שנה"ל תשפ"ג, סמסטר ב, שנה"ל תשפ"ד, סמסטר א.

    

   לוח ימי לימודים סמסטר א תשפ"ג – "מצוינות למדע" האוניברסיטה העברית לנוער

   מפגש מספר

   ימים

   תאריך לועזי

   תאריך עברי

   1

   רביעי

   26.10.22

   א חשוון

   2

   רביעי

   2.11.22

   ח חשוון

   3

   רביעי

   9.11.22

   טו חשוון

   4

   רביעי

   16.11.22

   כב חשוון

   5

   רביעי

   23.11.22

   כט חשוון

   6

   רביעי

   30.11.22 ו כסלו

   7

   רביעי

   7.12.22

   יג כסלו

   8

   רביעי

   14.12.22

   כ כסלו

   מפגש ארצי ראשון 25.12.22 א טבת (חנוכה)

   9

   רביעי

   28.12.22

   ד טבת

   10

   רביעי

   4.1.23

   יא טבת

   11

   רביעי

   11.1.23

   יח טבת

   12

   רביעי

   18.1.23

   כה טבת

   13

   רביעי

   25.1.23

   ג שבט

   14

   רביעי

   1.2.23 י שבט
    
    

   לוח חופשות סמסטר א תשפ"ג – "מצוינות למדע" האוניברסיטה העברית לנוער

   מועד

   ימים

   תאריך לועזי

   תאריך עברי

   חנוכה

   רביעי

   21.12.22

   כז כסלו

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   סמינר קיץ

   סמינר קיץ 2022 מצוינות למדע

    

   אנו שמחות להזמינכן לסמינר הקיץ של תוכנית מצוינות למדע!

   מועד: הסמינר יתקיים מיום שלישי עד רביעי כ"ב-כ"ג בסיון תשפ"ב, 21-22 ביוני 2022.

   מיקום: בית ברטר למדע, האוניברסיטה העברית בירושלים, קמפוס אדמונד י. ספרא, ירושלים (מדובר באותו מתחם בו התכנית מתקיימת לאורך השנה).

   ציוד נדרש: כלי רחצה, ציוד אישי ובגדים ליומיים (שיהיה לכן בגדים בהתאמה גם למזג אוויר חם וגם לקרירות הערב). שימו לב - החדרים מאובזרים במצעים ומגבות. ניתן להביא משחקים וכלי נגינה לערב. מחברות וקלמר מאובזר - שימו לב ביום רביעי בתום הסמינר יש לימודים.

   • ההשתתפות בסמינר הינה חובה ומהווה חלק בלתי נפרד מהתכנית
   • לא נדרש תשלום
   • האוכל כשר
   • במקרה חירום ניתן לפנות לאורי וולדמן - מדריך חברתי אחראי אשר ילווה את הסמינר 050-5911133
   • יש להחזיר אישור הורים חתום במייל או באופן ידני עד לתאריך 15.6.22

    

    

   תכנית סמינר הקיץ:

    

   לוז קיץ מצוינות למדע תשפב

    

    

    

    

    

   צוות התכנית

   יצירת קשר עם צוות התכנית

   ד"ר אודליה דיין-גבאי

   מנהלת התכנית

   02-6584183

   (שעות קבלה טלפוניות ימי רביעי 10:00-14:00)

   girlsinscience@savion.huji.ac.il


   ד"ר מיכל סחף

   מנהלת אקדמית

   Michal.Sahaf@mail.huji.ac.il


   זוהר ינין

   מלמדת מתמטיקה בתכנית

   zohar.yanin@mail.huji.ac.il


   גיא ספיר

   מלמד מתמטיקה בתכנית

   guy.sapire@mail.huji.ac.il


   אורי ולדמן

   מדריך חברתי בתכנית

   oriwaldman@gmail.com

    

    

    

   הכיתות העל-אזוריות

   כיתות מצטיינים מקובצות ללמידה ממוקדת תחום. התכניות מיועדות לתלמידי העיר ירושלים המגלים סקרנות ויכולות למידה גבוהות, ואשר הומלצו על ידי בתי הספר.

    
   הכיתות הפועלות אצלנו כיום הן בתחומי הביוטכנולוגיהאסטרופיסיקההרובוטיקה  והננוטכנולוגיה. הלימודים בכיתות אלה נכללים בתכנית הבגרות, ומאפשרים לתלמידים לשלבם בתעודת הבגרות שלהם. מקצוע נוסף הוא תורת המשחקים. מקצוע זה נרשם בתעודת הבגרות.
    
    

   אסטרופיסיקה (התכנית לא תפתח בתשפ"ב)

    

   הכיתה העל אזורית ללימודי אסטרופיסיקה
    
    
   אסטרופיזיקאים הם אנשים, שמחפשים הסברים פיזיקליים לתופעות בשמיים. הם מתעניינים בגרמים שמימיים "רגילים" כגון כוכבים ופלנטות באותה המידה כמו בעצמים לא שגרתיים כגון כוכבי נויטרונים, חורים שחורים וכוכבים כפולים. הם לומדים את תכונות העצמים האלה בעזרת תצפיות מדויקות להפליא ומנסים להסביר את התנהגותם בעזרת מודלים מתמטיים-פיזיקליים מתוחכמים. נוסף על כך, הם מתעניינים ביקום כולו כעצם פיזיקלי ושואלים שאלות קשות לגבי אופן היווצרותו והתפתחותו העתידית.
    
   אנו מציעים קורס באסטרופיזיקה תיאורטית מתקדמת לתלמידות ולתלמידים, שמחפשים אתגרים. הקורס מתנהל ברמה עיונית גבוהה, והוא משלב תצפיות וסיורי שטח.
   נושאי הלימוד העיקריים בכיתה י"א הם:
   *מושגי יסוד באסטרונומיה (כולל פרקים היסטוריים נרחבים).
   *תורת הכבידה של ניוטון (ברמה מתקדמת)
   *מכניקה שמימית (המדע שחוקר את תנועותיהם של גרמים שמימיים ומאפשר את התכנון של טיסות בין-פלנטריות)
   * מבנה מערכת השמש.
   בכיתה י"ב נלמד בעיקר על:
   *התפתחות כוכבים (תהליכים גרעיניים בתוך כוכבים ושלבי התפתחותם)
   *תורת היחסות הפרטית והכללית (כולל חורים השחורים)
   * קוסמולוגיה
    
    
   אסטרופיזיקה לבגרות
   המפקח על הוראת הפיזיקה הכיר בתכנית האסטרופיזיקה כתחליף ליחידת המעבדה וליחידה "קרינה וחומר" של בחינת הבגרות בפיזיקה ברמה של 5 יח"ל. במסגרת הקורס יחולקו באופן סדיר דפי תרגול, ועל המשתתפים להגיש פתרונות בכתב; כמו כן יתקיימו מבחני סוף מחצית. כל תלמיד ותלמידה יבצע פרויקט אישי, שאותו יוכל להרחיב לעבודת גמר. עם זאת, ההזדמנות ללמוד ולעבוד בהנחיית סגל האוניברסיטה עומדת בפני עצמה ומהווה סיבה מצוינת להצטרף לתכנית, מעבר לנקודות זכות לבגרות.
    
   למי מיועדת המגמה?

   במסגרת התכנית תלמד קבוצה נבחרת של עד 20 תלמידות ותלמידים. הקורס מיועד לתלמידי כיתה י"א, הלומדים מתמטיקה ופיזיקה ברמה של 5 יח"ל. כמו כן, נדרשת רמה גבוהה של קריאה באנגלית.

   הקורס הנו דו שנתי ויימשך עד סוף כיתה י"ב. מדי שבוע יתקיים מפגש אחד במשך ארבע שעות הוראה רצופות. תצפיות וסיורים יתקיימו גם מחוץ לשעות הרגילות.

    
    
    

    

   ביוטכנולוגיה (התכנית לא תפתח בתשפ"ב)

   הכיתה העל אזורית ללימודי ביוטכנולוגיה  

   "המחקר, הפיתוח והשימוש במערכות ביולוגיות, לתהליכי ייצור או אנליזה בתחומי התעשייה, הרפואה והחקלאות, נקרא - ביוטכנולוגיה. מערכות אלו כוללות בעיקר מערכות תאים (חיידקים, שמרים, פטריות, אצות, ותאים ורקמות מצמחים ומבעלי חיים) או אנזימים וחומרים אחרים המופקים מהם. בביוטכנולוגיה נעשה שילוב של שטחי מדע משלימים מתחומי הביולוגיה, ההנדסה והכימיה."

   (מתוך האתר ביוטק - סביבת למידה מתוקשבת בביוטכנולוגיה).    

    

   תכנית הלימודים התלת שנתית (י'-יב') במגמה חושפת את התלמידים לענף מדעי חדשני ומרתק, הכולל ידע מדעי ממגוון תחומים, ומהווה חזית מדעית במחקר ובפיתוח. בנוסף לתכנים העיוניים, כוללת תכנית הלימודים התנסות בעבודת מעבדה, יציאה לסיורים בתעשיה הביוטכנולוגית ובמוסדות מחקר, וקריאה מדעית בנושאים מגוונים.    

   בחינת הבגרות בביוטכנולוגיה:  

   הלימודים במגמה מזכים את התלמיד בבגרות בביוטכנולוגיה בהיקף של 5 יח"ל, הניתנות לאחר הבחנות בשלוש בחינות שונות:  

   תהליכים ביוטכנולוגיים א' - בחינה עיונית בהיקף של 1 יח"ל, הכוללת שאלת    סיור. הבחינה מתקיימת בסוף כיתה יא'.  

   תהליכים ביוטכנולוגיים ב' - בחינה עיונית בהיקף של 2 יח"ל, הכוללת שאלת סיור והתמודדות עם קטע קריאה מדעי. הבחינה בסוף כיתה יב'.  

   בגרות במעבדה בביוטכנולוגיה - בחינה מעשית בהיקף של 2 יח"ל, הכולל ביצוע ניסוי במעבדה והתמודדות עם בעית חקר ממוחשבת. הבחינה בסוף כיתה יב'.  

    

       

    למי מיועדת המגמה?  

    הלימודים במגמה דורשים ידע במקצועות מדעיים ובמתמטיקה. תלמידים הלומדים במגמה מחויבים בלימודים בהיקף של 5 יח"ל במקצוע מדעי בבית הספר (ביולוגיה, כימיה או פיסיקה), בנוסף ללימודיהם במגמה.  

     

    הלימודים מתקיימים במרכז המעבדות למדעים ע"ש בלמונטה אשר באוניברסיטה העברית בירושלים בשעות אחר הצהריים. במהלך כיתה י'-יא' מתקיים מפגש אחד בשבוע. במהלך כיתה יב' מתקיימים שני מפגשים בשבוע. משך כל מפגש ארבע שעות.  

    עלות התכנית - 2000 ש"ח לשנה (סה"כ 6000 ש"ח).  

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    ננו-כימיה (התכנית לא תפתח בתשפ"ב)

     

    ננו-כימיה
     כי הדברים הקטנים הם הגדולים באמת
     
     
    היקף הלימודים בכיתה העל אזורית לננוכימיה הוא 2 יח"ל. שתי יחידות אלה ממירות 2 יח"ל אחרות בבחינת הבגרות ל- 5 יח"ל בכימיה
     
     
    מספר שעות לימוד: יא'-יב' - 4 שעות פעם בשבוע
     
     
    מקום הלימודים: מרכז המעבדות למדעים ע"ש בלמונטה באוניברסיטה העברית, גבעת רם
     
     
    תנאי הקבלה: המלצת ביה"ס, ממוצע 90 ומעלה בתעודת סיום י', מגמת כימיה 5 יח"ל וראיון אישי
     
     
    נושאי לימוד מרכזיים: מהי ננוטכנולוגיה? ננוטכנולוגיה בחיי היום יום, תכונות הצבר, מכשור למדידה ואפיון, סוגים של ננו חלקיקים, אנרגיה, קרינה אלקטרומגנטית, אופטיקה וננואופטיקה תהליכים כימיים, יישומים בתחום המוליכים והמוליכים למחצה.
     
     
    עלות לשנה: 2,000 ₪
     
    פרטים והרשמה:  טל. 02-6584161
     

    belmonte@savion.huji.ac.il

     
    הערות: התכנית כוללת מפגשים והרצאות עם חוקרים מהאוניברסיטה, ביקור במעבדות מחקר, סיורים בתעשיה, פרוייקט חקר שניתן יהיה להרחיבו לכלל עבודת גמר בהיקף 5 יח"ל.
     
     

     

    רובוטיקה (התכנית תפתח בתיכון קשת)

     

    הכיתה העל אזורית ללימודי מכטרוניקה/רובוטיקה
     
    "משרד החינוך החליט על יסודו של תחום דעת חדש בחינוך הטכנולוגי בחטיבה העליונה הנקרא "מכטרוניקה". תחום זה מדגיש את השילוב הבין-תחומי בין תחומי הדעת הקלאסיים מכונות, בקרה, אלקטרוניקה, ומחשבים על חשבון התמחות תחומית מעמיקה אך צרה יותר באחד מתחומים אלו. 
    תוכנית הלימודים ושיטות ההוראה נכתבו על ידי וועדת מורים שבראשה עמד מפמ"ר מכונות ד"ר נדב בצר. הוועדה זכתה ליעוץ אקדמי של פרופ' שמעון בראון מהטכניון וד"ר אורי בן-חנן מהמכללה הטכנולוגית אורט בראודה. הנחת היסוד של הוועדה הייתה ששינוי והתאמת שיטות ההוראה חשוב יותר מהגדרת תכני הלימוד שקרוב לוודאי שיתישנו תוך מספר שנים קטן מאד."
     
    מכטרוניקה היא תחום טכנולוגי חדשני המשלב בין רובוטיקה, הנדסת אלקטרוניקה והנדסת תוכנה. תחום המכטרוניקה מתמקד במכונות, אלקטרוניקה ומחשבים – שלושתם ענפים אשר מאפשרים קדמה ופיתוח בתחומים רבים ומגוונים, החל ממצלמות וידאו, ועד תעשיית הרכב ורובוטי חלל. במסגרת הלימודים במגמה נלמדים נושאים שונים הקשורים לתחום: בקרה, תוכנה, מכניקה, חשמל, אלקטרוניקה ועוד. אופי הלימודים משלב למידה עיונית עם עבודה מעשית, אשר במסגרתה בונים התלמידים מערכות רובוטים.
     
    מכטרוניקה לבגרות
     
    הלימודים במגמה מזכים את התלמיד ב- 5-10 יח"ל במכטרוניקה. במסגרת הלימודים על התלמידים להגיש פרוייקט מסכם המציג מערכת מורכבת בה מיושמים כל העקרונות אשר נלמדו בכיתה. הבחינה היא בחינה בעל פה, אשר במסגרתה מציג התלמיד את הפרוייקט שלו, ומגן עליו.
     
    למי מיועדת המגמה:

    הלימודים במגמה מיועדים לתלמידים בעלי אוריינטציה מדעית וטכנולוגית, הלומדים בבית הספר מתמטיקה בהיקף מוגבר (4-5 יח"ל).

    הלימודים נמשכים שלוש שנים, במהלך כיתות  י' עד יב'. מדי שבוע יתקיים מפגש אחד/ שניים. בכל מפגש חלק עיוני, ובו נלמדים הנושאים הנדרשים ליישום, וחלק מעשי בו מתבצעת עבודה מעשית לצורך התנסות ותרגול מיומנויות נדרשות.
     

     

     

    מצפים לראותכם!

     

     

    תורת המשחקים (קורס אקדמי)

     

    מתמטיקה זה לא מה שחשבת... זה פשוט משחק
     
    התוכנית בתורת המשחקים היא תוכנית אקדמית המקנה 2 נ"ז אקדמיות, ומוכרת ע"י משרד החינוך. 
     
    מספר שעות לימוד: 3 שעות שבועיות במשך שנה
     
    מקום הלימודים: המרכז לחקר הרציונאליות, קמפוס אדמונד י' ספרא, ירושלים.
     
    קהל היעד: תלמידי י' -י"ב הלומדים מתמטיקה בהיקף 5 יח"ל.
     
    נושאי לימוד מרכזיים:·העקרונות המתמטיים של תורת המשחקים. יוצגו נושאים נבחרים להמשך דיון ופיתוח. הנושאים מייצגים תחומים מגוונים בהם ניתן להיעזר בכלים של תורת המשחקים.
     
    הקורס יתקיים מתחילת השנה האקדמית עד חופשת פסח באוניברסיטה.
     

    בין הנושאים:

    · "שידוכים מתמטיים" – יש דבר כזה!

    · "צדק, חברה ותורת המשחקים"

    · "ערך שפלי" – על הפוליטיקה בראי תורת המשחקים.
     
     
    עלות הקורס: 400 ₪ (בהתאם לשכר הלימוד האוניברסיטאי). 
     
     

    תכנית א"א - הכנה לאקדמיה בגיל הצעיר

    תלמידי מופת

     

    תכנית ההכנה לאקדמיה (פרויקט א"א) נעשית בשיתוף עם בתי-ספר ורשת מופ"ת.

    התכנית מאפשרת לתלמידים מצוינים ללמוד באוניברסיטה במקביל ללימודים בתיכון ולסיים חובותיהם לקבלת תואר ראשון במדעי הטבע  (B.Sc)  טרם גיוסם לצבא. המטרה היא לעודד תלמידים מצטיינים הנהנים מאתגר אינטלקטואלי ללמוד מקצועות מדעיים ברמה אקדמית, ולהיחשף לחזית המדע מתוך האקדמיה כבר בגיל התיכון.
      
    איתור התלמידים מתחיל בכיתה ז'. סדרת מיונים מתקיימת בתחילת כיתה ח'. תלמידים אשר נמצאו מתאימים משתלבים בקורס הכנה לקראת לימודים באקדמיה המתקיים במרכז המעבדות למדעים ע"ש בלמונטה. לסילבוס תוכנית מול"א  (א"א) באוניסרסיטה העברית לחץ כאן
     
    הלימודים באקדמיה מתחילים בכיתה י' ונמשכים עד כיתה יב'. תלמידים אשר צברו יותר ממחצית נקודות הזכות לתואר עד סוף כיתה יב', יכולים לדחות את שירותם הצבאי בשנה אחת על מנת לסיים את לימודיהם לתואר.
     
    • היחידה לתלמידי תיכון באוניברסיטה מלווה את התלמיד לכל אורך הלימודים באוניברסיטה כתלמיד תיכון. לפרטים נוספים על היחידה לחץ כאן 
      
    • להסבר מפורט על הלימודים לתואר ראשון (B.Sc) בפקולטה למדעי הטבע באוניברסיטה העברית בירושלים לחץ כאן.
      
    • לאתר "תכנית מופ"ת באקדמיה" לחץ כאן
      
    • למצגת התכנית לחץ כאן