יחידה יישומית בביוטכנולוגיה

מורי ביוטכנולוגיה שלום רב,

 

אנו שמחים להציע מעבדות לתלמידי מגמת ביוטכנולוגיה ייחידה יישומית בביוטכנולוגיה, בתיאום עם הפיקוח*

 

להלן המעבדות המוצעות:

1. מעבדה בהנדסה גנטית – התלמידים יתנסו בבידוד פלסמיד מתוך חיידקים, ניקוי הפלסמיד והחדרתו לחיידקים קומפיטנטיים. בעקבות החדרת הפלסמיד החיידקים ירכשו עמידות לאמפצילין וכן יבטאו את אנזים ה beta-galactosidase.  כמו כן התלמידים יפעילו ריאקציה של אנזימי רסטריקציה על פלסמיד מסחרי וישבו את אופן הרצתם של מקטעי הפלסמיד בג'ל יחסית לפלסמיד אשר בידדו מהחיידקים טרם הטרנספורמציה.

הצלחת הטרנספורמציה תיבדק ע"י זריעת החיידקים על צלחות סלקציה. צלחות הסלקציה מכוסות באמפצילין וכן בסובסטרט X-Gal אשר בעת פירוקו מתקבל גלקטוז וצבע כחול.

 

2. מעבדת הכרות עם מערכת הביוסנסורים – התלמידים ילמדו על מערכת הביוסנסורים, כאשר ישוו בין תגובה של ביוסנסור בעל מנגנון תקול לתיקון נזקי הדנ"א, ביסנסור התקול בדופן ולכן מולקולות גדולות חודרות אליו בקלות יחסית וכן ביוסנסור WT

התלמידים יבדקו את יכולת אבחון תגובת חיידקי הביוסנסור בעזרת ריאקציית צבע באמצעות plate reader לעומת באמצעות צביעת קומאסי כנגד חלבונים לאחר הרצת תוכן החיידקים אל מול פוספטאז ררקומביננטי. (במטרה לשאול את השאלה האם ניתן לחוש בהסדל בכמות הפוספטאז המסונטז באמצעות צביעת חלבונים, יתרונות וחסרונות שיטה זו אל מול צביעת חלבון. בדגש על הצורך בבחירת שיטה מותאמת לשאלת המחקר)

פרוטוקול המעבדה

 

3. מעבדת חקר בנושא הביוסנסורים – התלמידים יבחנו שאלת חקר אשר חשבו עליה באופן עצמאי ויבחנו את השערתם במערכת הביוסנסורים. הניסוי מתבצע בדופליקטים.

 

  • משך כל פעילות מעבדה 6 שעות אקדמיות
  • יש לקבל אישור לנושאי הפרוייקט מול פיקוח על הביוטכנולוגיה, ד"ר ליאורה סגל, טרם קביעת הפעילות מול המרכז.