אודות

מרכז בלמונטה הוקם ב- 1990 כיחידה אוניברסיטאית על מנת לגשר על הפער ההולך ומתעצם בין קצב התקדמות החזיתות המדעיות לבין לימודי המדעים בתיכון .

המרכז משמש מזה שנים כמוקד לחדשנות ואתגר בתחום החינוך למדעים ומהווה מודל לאומי ובינלאומי להעצמת החינוך למדעים תוך הנגשת התשתיות האקדמיות והמחקר העדכני עבור תלמידי התיכון.
מרכז בלמונטה פועל תחת הרשות לקהילה ולנוער של האוניברסיטה העברית והינו מפעל משותף של האוניברסיטה העברית בירושלים, מנח"י (עיריית י-ם) והקרן לירושלים וממוקם בקמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם, בירושלים.
הקמתו וקיום תנופת הפיתוח המתמדת שבו התאפשרו הודות לתרומתו הנדיבה של מר ארנסט ברטר ז"ל, מייסד קרן בלמונטה.

במרכז בלמונטה תשתיות מעבדה מתקדמות הכוללות 10 חדרי מעבדה מצוידים ומרווחים המאפשרים קיום תוכניות ניסויים ייחודיות וברמה מחקרית במדעי החיים, הכימיה, הפיזיקה והמחשבים.

במעבדות קיים ציוד ומכשור מדעי מתקדם, באיכות מחקרית. הציוד מתעדכן באופן שוטף, בהתאם להתקדמות הטכנולוגית-מדעית, ובהתאם לצרכים המשתנים בתחום החינוך המדעי.
התוכניות מפותחות ע"י צוות המקום, חוקרי האוניברסיטה ומורים בולטים בתחומם בהלימה מלאה לתוכנית הלימודים. צוות ההוראה מושתת על סגל החוקרים הצעירים של האוניברסיטה.

תלמידי המרכז הינם כלל תלמידי המדעים בבתי הספר התיכוניים בירושלים וכן תלמידי מדעים מבתי ספר רבים ברחבי הארץ המגיעים אלינו לתכניות מרוכזות חד- ורב-יומיות.

בנוסף, מתקיימים במרכז בלמונטה מגוון תוכניות חוץ-בית ספריות:

  • מסלולי מצוינות ייחודיים המאפשרים לתלמידים בעלי כישורים גבוהים במיוחד להתמחות נושאית תוך מתן מענה לצרכים המיוחדים של תלמידים אלה.
  • מחנות קיץ רב-תרבותיים למדע בהם משתתפים תלמידים יהודיים וערביים, מחנות קיץ למדע ויזמות, מחנות קיץ בין-לאומיים ועוד.

 
 

מעבדות בלמונטה

נוהלי עבודה ועזרים

בחירת המעבדה: 

במעבדות בלמונטה ישנן מעבדות במגוון נושאים הקשורים לתוכנית הלימודים.

באתר תמצאו תחת כל סוג מעבדה הסבר קצר על אופי הפעילות, קישור לפרוטוקול המעבדה וקישור לחומרי רקע שונים.

 

המסגרות השונות לפעילויות במעבדות בלמונטה:

מעבדות רגילות:

במעבדות בלמונטה קיים היצע של מספר רב של מעבדות בנושאים שונים הקשורים לנושאי הלימוד בביולוגיה בחטיבה העליונה. פעילויות מעבדה אלה מפורטות באתר.

מעבדות גמישות: 

ניתן לבצע כל אחת מן המעבדות ברמת המורכבות המתאימה לכיתה הספציפית.ניתן לבצע שינויים בפרוטקול המעבדה בהתאם לחומר הנלמד ולרמת התלמידים בכיתה. כל השינויים יעשו עם בתאום מלא עם מורה הכיתה.

מעבדות ביודע: 

במרבית המעבדות התלמידים יכולים לנסח מראש את ההשערה/ות הקשורות למשתנים הנבדקים במעבדה, ולאחר איסוף הנתונים, לסכם את המעבדה כמעבדת ביודע.

מעבדות חקר:

א. המעבדות המוצעות יכולות לשמש גם כבסיס למעבדות חקר (או ביוחקר). בחלק מן הנושאים התלמידים יכולים להחליט, בתיאום איתנו, אילו שאלות מחקר ברצונם לבדוק, ובהתאם אילו משתנים בלתי תלויים יבדקו במעבדה. לאחר שילמדו את הרקע לנושא, ובהנחיית המורה, כל קבוצת תלמידים תנסח שאלת מחקר ותתכנן ניסוי בו תבחן את שאלת המחקר. לאחר בדיקת תוכניות הניסוי של תלמידיו, המורה יעביר אלינו את רשימת הגורמים שהתלמידים מעוניינים לבדוק, ואנו נכין את המעבדה, בהתאם להזמנת המורה. 

ב. ניתן לבצע במעבדות בלמונטה ביוחקר כיתתי בנושאים רבים ומגוונים נוספים לנושאים המוצעים באתר. למשל: טרופיזם בצמחים; השפעת הורמונים בצמחים; מיקרוביולוגיה, גנטיקה ועוד. בחירת הנושא תעשה ע"י המורה בתיאום עם מעבדות בלמונטה.במסגרת הנושא, תחקור כל קבוצת תלמידים שאלה אחת הקשורה לנושא. מהלך העבודה ישלב הכנה מוקדמת של התלמידים ע"י המורה בכיתה, לימוד טכניקות וביצוע הניסויים במעבדות בלמונטה וסיכום העבודה בכיתה.
 

משך הפעילויות הרגילות:

 משך כל פעילות של מעבדה רגילה או מעבדה גמישה הוא כ- 4 שעות. משך הפעילות של מעבדות חקר הוא בהתאם לכיתה ולנושא, ועד 6 שעות.

הכנה לקראת המעבדה:

רקע תיאורטי:

כיוון שהעבודה במעבדות מורכבת, על התלמידים להגיע למעבדות כשהם שולטים ברקע הביולוגי הנחוץ להבנת המעבדה. לשם כך ניתן להיעזר במקורות המצוינים לכל מעבדה או ברקע התיאורטי.  רצוי להפנות את התלמידים לחומרי הרקע המומלצים לפני כל מעבדה.

הנחיות העבודה (פרוקטוקול): 

כל הנחיות העבודה (פרוטוקולים) מצויות באתר. לפני הגיעכם למעבדה, על המורה לצלם את פרוטוקול המעבדה לתלמידים. בתחילת כל מעבדה מדריכי המעבדה יעברו עם התלמידים על הפרטים הטכניים המפורטים בפרוטוקול. יחד עם זאת, רצוי לעבור על עיקרי הפרוטוקול עם התלמידים בכיתה, על מנת שיקל עליהם להתמצא בשלבים השונים של עבודת המעבדה.

 
 
 

מאמרים ופרסומים

  • לחצות את הגשר - מבית הספר לאוניברסיטה וחזרה: מאמר המתאר את יחסי הגומלין בין בתי ספר תיכוניים לבין מרכזי מדעים ייעודיים באוניברסיטאות בשתי מדינות: מרכז מעבדות למדעים ע"ש בלמונטה באוניברסיטה העברית בירושלים, ישראל, ומרכז מעבדות לנוער במילנו, איטליה.

    לקריאת המאמר
     

  •  

The Belmonte Science Laboratories Center

מחירון פעילות נלווית

פעילויות מדעיות שניתן  להזמין בתוספת תשלום (ובתיאום נפרד מול הגופים המצויינים בטבלה):

 

המרכיב

מס' יח'

עלות יח'

                     הגוף האחראי                           

הרצאה מדעית
 

1

500 ₪ לקבוצה של עד 50 תלמידים.

 בלמונטה

ביקור במעבדת מחקר (מיועד לקבוצות קטנות)

 

1 400 ש"ח בלמונטה

ביקור במרכז ננוטכנולוגיה/מדפסות תלת מימד

(מוגבל במספר ביקורים)
לפרטים והרשמה

1 500 ש"ח, עד 20 תלמידים בלמונטה

סיור מודרך בקמפוס-90 דקות פעילות
לפרטים והרשמה

1

660 ₪ לקבוצה של עד 20 משתתפים.

נוער שוחר מדע

מופע מדעי- 90 דקות פעילות
לפרטים והרשמה

1

880 ₪ לקבוצה של עד 50 משתתפים.

נוער שוחר מדע

משחק קמפוס וירטואלי 
לפרטים והרשמה

60 תלמידים מינימום

10 ₪ לתלמיד

600 ₪ ל-60 תלמידים

האוניברסיטה העברית לנוער

משחקי קמפוס אינטראקטיביים
לפרטים והרשמה

60 תלמידים מינימום

50 ₪ לתלמיד

3,000 ₪ ל-60 תלמידים

האוניברסיטה העברית לנוער

 

 

 

 

 

 

מכתבי תודה

שותפים לדרך

עירייה             

הקרן לירושלים

     משרד החינוך  
           

 

 

 

מוזיאון המדע בירושלים

  משרד המדע  
           
המכון לכימיה, האוניברסיטה העברית   דף הבית   Home  
           

ברנקו-וייס

  עתידים   MAX