רובוטיקה (התכנית תפתח בתיכון קשת)

 

הכיתה העל אזורית ללימודי מכטרוניקה/רובוטיקה
 
"משרד החינוך החליט על יסודו של תחום דעת חדש בחינוך הטכנולוגי בחטיבה העליונה הנקרא "מכטרוניקה". תחום זה מדגיש את השילוב הבין-תחומי בין תחומי הדעת הקלאסיים מכונות, בקרה, אלקטרוניקה, ומחשבים על חשבון התמחות תחומית מעמיקה אך צרה יותר באחד מתחומים אלו. 
תוכנית הלימודים ושיטות ההוראה נכתבו על ידי וועדת מורים שבראשה עמד מפמ"ר מכונות ד"ר נדב בצר. הוועדה זכתה ליעוץ אקדמי של פרופ' שמעון בראון מהטכניון וד"ר אורי בן-חנן מהמכללה הטכנולוגית אורט בראודה. הנחת היסוד של הוועדה הייתה ששינוי והתאמת שיטות ההוראה חשוב יותר מהגדרת תכני הלימוד שקרוב לוודאי שיתישנו תוך מספר שנים קטן מאד."
 
מכטרוניקה היא תחום טכנולוגי חדשני המשלב בין רובוטיקה, הנדסת אלקטרוניקה והנדסת תוכנה. תחום המכטרוניקה מתמקד במכונות, אלקטרוניקה ומחשבים – שלושתם ענפים אשר מאפשרים קדמה ופיתוח בתחומים רבים ומגוונים, החל ממצלמות וידאו, ועד תעשיית הרכב ורובוטי חלל. במסגרת הלימודים במגמה נלמדים נושאים שונים הקשורים לתחום: בקרה, תוכנה, מכניקה, חשמל, אלקטרוניקה ועוד. אופי הלימודים משלב למידה עיונית עם עבודה מעשית, אשר במסגרתה בונים התלמידים מערכות רובוטים.
 
מכטרוניקה לבגרות
 
הלימודים במגמה מזכים את התלמיד ב- 5-10 יח"ל במכטרוניקה. במסגרת הלימודים על התלמידים להגיש פרוייקט מסכם המציג מערכת מורכבת בה מיושמים כל העקרונות אשר נלמדו בכיתה. הבחינה היא בחינה בעל פה, אשר במסגרתה מציג התלמיד את הפרוייקט שלו, ומגן עליו.
 
למי מיועדת המגמה:

הלימודים במגמה מיועדים לתלמידים בעלי אוריינטציה מדעית וטכנולוגית, הלומדים בבית הספר מתמטיקה בהיקף מוגבר (4-5 יח"ל).

הלימודים נמשכים שלוש שנים, במהלך כיתות  י' עד יב'. מדי שבוע יתקיים מפגש אחד/ שניים. בכל מפגש חלק עיוני, ובו נלמדים הנושאים הנדרשים ליישום, וחלק מעשי בו מתבצעת עבודה מעשית לצורך התנסות ותרגול מיומנויות נדרשות.
 

 

 

מצפים לראותכם!