אסטרופיסיקה (התכנית לא תפתח בתשפ"ב)

 

הכיתה העל אזורית ללימודי אסטרופיסיקה
 
 
אסטרופיזיקאים הם אנשים, שמחפשים הסברים פיזיקליים לתופעות בשמיים. הם מתעניינים בגרמים שמימיים "רגילים" כגון כוכבים ופלנטות באותה המידה כמו בעצמים לא שגרתיים כגון כוכבי נויטרונים, חורים שחורים וכוכבים כפולים. הם לומדים את תכונות העצמים האלה בעזרת תצפיות מדויקות להפליא ומנסים להסביר את התנהגותם בעזרת מודלים מתמטיים-פיזיקליים מתוחכמים. נוסף על כך, הם מתעניינים ביקום כולו כעצם פיזיקלי ושואלים שאלות קשות לגבי אופן היווצרותו והתפתחותו העתידית.
 
אנו מציעים קורס באסטרופיזיקה תיאורטית מתקדמת לתלמידות ולתלמידים, שמחפשים אתגרים. הקורס מתנהל ברמה עיונית גבוהה, והוא משלב תצפיות וסיורי שטח.
נושאי הלימוד העיקריים בכיתה י"א הם:
*מושגי יסוד באסטרונומיה (כולל פרקים היסטוריים נרחבים).
*תורת הכבידה של ניוטון (ברמה מתקדמת)
*מכניקה שמימית (המדע שחוקר את תנועותיהם של גרמים שמימיים ומאפשר את התכנון של טיסות בין-פלנטריות)
* מבנה מערכת השמש.
בכיתה י"ב נלמד בעיקר על:
*התפתחות כוכבים (תהליכים גרעיניים בתוך כוכבים ושלבי התפתחותם)
*תורת היחסות הפרטית והכללית (כולל חורים השחורים)
* קוסמולוגיה
 
 
אסטרופיזיקה לבגרות
המפקח על הוראת הפיזיקה הכיר בתכנית האסטרופיזיקה כתחליף ליחידת המעבדה וליחידה "קרינה וחומר" של בחינת הבגרות בפיזיקה ברמה של 5 יח"ל. במסגרת הקורס יחולקו באופן סדיר דפי תרגול, ועל המשתתפים להגיש פתרונות בכתב; כמו כן יתקיימו מבחני סוף מחצית. כל תלמיד ותלמידה יבצע פרויקט אישי, שאותו יוכל להרחיב לעבודת גמר. עם זאת, ההזדמנות ללמוד ולעבוד בהנחיית סגל האוניברסיטה עומדת בפני עצמה ומהווה סיבה מצוינת להצטרף לתכנית, מעבר לנקודות זכות לבגרות.
 
למי מיועדת המגמה?

במסגרת התכנית תלמד קבוצה נבחרת של עד 20 תלמידות ותלמידים. הקורס מיועד לתלמידי כיתה י"א, הלומדים מתמטיקה ופיזיקה ברמה של 5 יח"ל. כמו כן, נדרשת רמה גבוהה של קריאה באנגלית.

הקורס הנו דו שנתי ויימשך עד סוף כיתה י"ב. מדי שבוע יתקיים מפגש אחד במשך ארבע שעות הוראה רצופות. תצפיות וסיורים יתקיימו גם מחוץ לשעות הרגילות.